ukrajina-eu
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Ukrajinskí občania budú môcť už čoskoro cestovať do Únie bez víz

Európsky parlament vo štvrtok schválil nariadenie o liberalizácii vízového režimu pre Ukrajinu, ktoré je výsledkom dohody poslancov s Radou (ministrov) EÚ. Za istých podmienok tak ukrajinskí občania budú môcť už čoskoro cestovať do Únie bez víz.

Ukrajinskí občania, ktorí sú držiteľmi biometrických pasov, budú môcť vstúpiť na územie EÚ na maximálne 90 dní v rámci 180-dňového obdobia za účelom dovolenky, návštevy príbuzných, priateľov či  služobnej cesty, nie však zamestnania v rámci Únie. Oslobodenie od vízovej povinnosti sa vzťahuje na pobyty na území Únie s výnimkou Írska a Spojeného kráľovstva, ako aj na cesty na Island, do Lichtenštajnska, Nórska a Švajčiarska.

„Ukrajina splnila všetky kritériá, takže zrušenie vízovej povinnosti je namieste,‟ uviedla spravodajkyňa Mariya Gabriel (EPP, BG) dodávajúc, že zrušenie vízovej povinnosti je „ďalším veľmi silným signálom, že Ukrajina je pre Európsku úniu kľúčovým partnerom v rámci Východného partnerstva.‟

Na vstup do platnosti musia novú legislatívu schváliť oba zákonodarné zbory Únie. Po Európskom parlamente, ktorý ju podporil pomerom hlasov 521 (za): 75 (proti): 36 (zdržalo sa hlasovania), ju tak musí ešte formálne odobriť Rada (ministrov) EÚ. Občania Ukrajiny by tak mohli cestovať na územie Únie bez víz už v júni.

Viac..  Lexmann: Investície mimo EÚ sú otázkou našich hodnôt a bezpečnosti

Únia pred liberalizáciou vízového režimu pre občanov Ukrajiny posilnila takzvaný mechanizmus záchrannej brzdy, ktorý umožňuje rýchlu reakciu na výnimočné situácie v podobe okamžitého znovuzavedenia vízovej povinnosti.

 

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

leyen

V Haagu zriadia centrum pre stíhanie zločinu agresie na Ukrajine, oznámila Von der Leyen

V holandskom Haagu vznikne medzinárodné centrum pre stíhanie „zločinu agresie“ na Ukrajine. Vo štvrtok to …

Consent choices