emisie
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Europoslanci predložili nové pravidlá na testovanie automobilov

V tom, že automobilky manipulovali výsledky emisných testov, vidí Parlament aj zlyhanie Komisie a členských štátov. Uvádza sa to v záverečnej správe výboru pre vyšetrovanie emisií, ktorú v utorok schválilo parlamentné plénum. Výbor bol zriadený v decembri 2015, len niekoľko mesiacov potom, ako Volkswagen priznal, že falšoval výsledky emisných testov. Poslanci vo svojich odporúčaniach predkladajú niekoľko opatrení na to, aby sa podobné škandály v budúcnosti už neopakovali.

Volskwagen i ďalší výrobcovia áut používali údajne pri testovaní rušiace zariadenia, vďaka ktorým mohli namerať nižšie emisie. Tieto zariadenia boli schopné identifikovať, kedy je auto testované a dočasne tak znížiť výkon jeho motora a tým aj emisie skleníkových plynov. Za normálnej jazdy potom to isté auto vypustilo 40 krát viac emisií ako počas testov.

Rozdiely medzi testami na cestách a  v laboratóriách neboli žiadnym tajomstvom, používanie rušičiek bolo dokonca zakázané už dávno pred vypuknutím škandálu. No úrady na národnej ako i európskej úrovni nad všetkým akosi prižmurovali oči.

„Členské štáty pristupovali k implementácii európskeho zákona veľmi laxne. Oveľa viac sa sústreďovali na záujmy automobilového sektora než na záujmy bežných občanov a na kvalitu vzduchu,“ vysvetľuje poslanec Gerben-Jan Gerbrandy, jeden zo spoluautorov prijatej správy.

Viac..  M. Beňová: Nová poľnohospodárska politika sa musí zamerať na produkciu zdravých, cenovo dostupných potravín

Vo svojej správe, ktorá bola prijatá 4. apríla, poslanci požadujú, aby sa testy vykonávali počas skutočnej jazdy za rozličných podmienok a aby v ňom boli aj dopredu nepredvídateľné prvky, čím by sa falšovanie výsledkov citeľne skomplikovalo. Taktiež sú za posilnenie kontrol na celoeurópskej úrovni a jasné vymedzenie toho, kto je za čo zodpovedný. Automobilky, ktoré oklamali svojich zákazníkov, by ich mali podľa poslancov finančne odškodniť.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

emisie

Zelená transformácia Európy: EK investuje 1,5 miliardy eur do projektov čistých technológií

Komisia otvorila druhú výzvu na predkladanie návrhov zameranú na veľké projekty financované z inovačného fondu. …