bratislava
Bratislava. PHOTO: © European Union.

Piatym najbohatším regiónom EÚ je Bratislava

BRATISLAVA / Ktovie ako sa to stalo, ale piatym najbohatším regiónom Európy je Bratislava. Vyplýva to zo štatistiky Eurostatu, podľa ktorej sme predbehli aj Viedeň, či Paríž. Lenže to, čo prezentujú čísla, môže byť na míle vzdialené od nášho reálneho bohatstva.

Znie to hrdo, žiť v ekonomicky piatom najsilnejšom regióne Európy. Za Bratislavou zaostala aj susedná Viedeň, Budapešť alebo Praha, ale aj Paríž či Berlín. Je to sen alebo realita? “Možno polovica ľudí býva v panelákoch v Petržalke, tak tá štatistická ilúzia piateho najbohatšieho regiónu sa úplne rozplynie,” hovorí ekonóm SAV, Vladimír Baláž. Čísla, ale neklamú.

Pred Bratislavou skončilo päť ekonomicky silných územných celkov. S veľkým náskokom vedie vnútorný Londýn západ. Dosiahol 580 percent  hrubého domáceho produktu únie na obyvateľa. Potom nasleduje s odstupom Luxemburg, Hamburg, Brusel a napokon Bratislava. Umiestnila sa tak medzi 276 regiónmi EÚ. Hneď za Bratislavou skončila Praha a nemecké horné Bavorsko.

“Vytvorený produkt, ktorý sa aj tak vyvezie, sa rozráta medzi menší počet ľudí,” vysvetľuje skvelé čísla Baláž. Okrem toho v hlavnom meste sídli väčšina firiem, ktoré pôsobia pre celé Slovensko. Vytvorený HDP je súčtom ziskov a miezd a väčšina tých ziskov sa vyvezie do zahraničia. Slovensko každý rok vyvezie do zahraničia za tri miliardy dividend.

Viac..  Europoslanci vyzvali Komisiu, aby predložila návrh pohotovostného plánu pre budúcoročný rozpočet

Bratislava divoko uniká aj zvyšku slovenska. “Západoslovenský kraj dosahuje 71 percent HDP EÚ, stredoslovenský a východoslovenský ešte oveľa menej,” špecifikuje rozdiely Jana Capello, hovorkyňa zastúpenia EK na Slovensku. Regionálne rozdiely sú veľkým problémom Slovenska, ale nielen jeho. Napríklad aj v Taliansku je obrovský rozdiel medzi bohatým Milánom a chudobným juhom krajiny. Žiaľ, riešenia nie sú jednoduché.

Žiadny región Slovenska sa ale neumiestnil v najhoršej dvadsiatke. Tam sú poväčšinou bulharské, rumunské, maďarské, poľské a grécke oblasti.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk/ Richard Juriš

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

biodiverzita

Až miliónu druhov na celom svete hrozí vyhynutie. Čo robí EÚ na zachovanie biodiverzity?

Až miliónu druhov na celom svete hrozí vyhynutie. Prečítajte si, čo robí na zachovanie biodiverzity …