EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / PRIESKUM: Slováci sú jedným z najbohatších národov na svete
Slovensko
Ilustračné PHOTO: © European Union.

PRIESKUM: Slováci sú jedným z najbohatších národov na svete

BRATISLAVA / Sme jeden z najbohatších národov na svete. Najmä čo sa bývania týka. Vlastný dom alebo byt má na Slovensku až 65 percent dospelých ľudí. V porovnaní s inými krajinami je to obrovské číslo. Vo Švajčiarsku takto býva len päť percent ľudí.

“Je to jedno z najvyšších čísel v rámci Európy. Radíme sa ku krajinám ako je Rumunsko. Narozdiel od západných krajín, kde býva iba päť až desať percent ľudí. Druhým špecifikom Slovenska je, že viac ako 50 percent mladých ľudí býva v takzvaných mama hotels,” uviedol riaditeľ Poštovej banky Andrej Zaťko.

V mama hoteloch bývajú prevažne muži, ktorí so sťahovaním čakajú na priateľky alebo manželky. Mladí muži si nemôžu dovoliť vlastné bývanie a podnájom sa im zdá byť drahý. Ženy sa z mama hotelov sťahujú skôr. K mužom, ktorí si už na nové bývanie našetrili. Tieto údaje vyplývajú z priesku Poštovej banky, ktorý zverejnila v pondelok ráno.

Najlacnejšie v okolí Nitry

Najlacnejšie môže Slovák bývať v okolí Nitry, kde sa cena za meter štvorcový pohybuje okolo 617 eur. V Bratislave je to až dvojnásobne alebo trojnásobne viac. Na konci roka 2016 sa priemerná cena vyšplhala na takmer 1 900 eur. Tento rok ceny pôjdu ešte vyššie. Dopyt je stále veľký najmä pre nízke úrokové sadzby hypoték. Tie pri splnení určitých podmienok sľubujú úrok pod jedno percento ročne. “Môže si znížiť úrokovú sadzbu až do výšky 50 percent,” uviedol riaditeľ Retail Peter Hajko.

Viac..  Martin Klus: Spitzenkandidáti aj transnárodná kandidátka sú medveďou službou Európe

Národná banka ale od 1. marca sprísnila podmienky poskytovania úverov. Ako sa to odrazilo na chuti Slovákov bývať vo vlastnom, ale zatiaľ povedať nevie. Údaje stále vyhodnocuje.

Tabuľka: Ceny za meter štvorcový v jednotlivých krajoch (zdroj: Poštová banka)

Kraj Štvrtý kvartál 2016 Tretí kvartál 2016
Bratislavský kraj 1 832 € 1 818 €
Trnavský kraj 883 € 871 €
Nitriansky kraj 617 € 599 €
Trenčiansky kraj 670 € 653 €
Žilinský kraj 835 € 832 €
Banskobystrický kraj 713 € 684 €
Košický kraj 951 € 928 €
Prešovský kraj 803 € 789 €

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

porodna asistentka

Pôrodné asistentky sú na vedenie pôrodu študované. Aj tak sa nedostávajú k slovu

BRATISLAVA / Na západe má každá žena, ktorá otehotnie, svoju pôrodnú asistentku. Lekár je príliš drahý, …

 • Jaro Ondrcka

  Keď zarábaš 5000,- SF (Švajčiarsko), tak môžeš bývať za 1300,- SF v prenajatom byte. Slovák (debil), si myslí, že za 400,- € uživý rodinu a barák. 🙂 Je to fakt boháč, ale jedine medzi somármi.

  • Juraj Skalicky

   Ked vo Svajciarsku platis za rodinny dom dane casto aj 20’000 SFR rocne, sotva si môzes dovolit byvat vo vlastnom. S 5000 SFR uz vôbec nie.

 • romaker

  Bežný Slovák vlastní nehnuteľnosť, len ak ju nadobudol za socíku. Ostatní vlastníci si nechcú pripustiť, že ich byt alebo dom vlastní banka až do splatenia hypotéky, čo sa podarí asi málokomu, keď máme 3,5 mil. exekúcií a 900tis. Slovákov žije na hranici chudoby.

 • patisk009

  Aj v hlúposti a neschopnosti či zaostalosti patrí Slovensko medzi špičku, nielen Európy.

 • Peter

  Autor článku by mal vysadiť lieky! V prípade, ak žiadne neberie, mal by nejaké urýchlene začať brať!! Potom, nech si v Ekonómii pre VŠ naštuduje, čo je životná úroveň.
  V každom prípade takéto hovädiny píšu ľudia, ktorí sa predávkovali heroínom!!!

 • Boris

  Pekná interpretácia štatistického údaja mimo kontext. Otázkou je, kto si to objednal? Kto nás potrebuje presvedčiť ako nám je za jeho vlády čoraz lepšie 🙂