Domov / EKO/ENVIRO / Európsky parlament chce zakázať používať palmový olej
europsky-parlament
Európsky parlament. PHOTO: © European Union.

Európsky parlament chce zakázať používať palmový olej

ŠTRASBURG / Vďaka tomu, že Európania konzumujú obrovské množstvo palmového oleja, bol už vyklčený dažďový prales veľký ako Portugalsko. Európsky parlament chce, aby sa v Únii už nemohol používať palmový olej, ktorý sa vyrába vďaka odlesňovaniu inde vo svete.

Európska únia patrí k najväčším dovozcom palmového oleja na svete a používa sa v obrovskom množstve produktov “Pre svoju cenovú dostupnosť sa veľmi využíva v energetickom priemysle, ale aj potravinárskom. Napríklad v keksíkoch, ale aj v kozmetike, rúžoch, pracích prostriedkoch,” povedala europoslankyňa Jana Žitňanská.

Napríklad v juhovýchodnej Ázii zmizlo z povrchu zemského 9 miliónov hektárov dažďového pralesa. “To, čo by sme si nikdy nedovolili na ploche EÚ nedovolili urobiť, to kľudne tolerujeme, alebo dokonca aj našimi obchodnými praktikami si akoby vynucujeme robiť v treťom svete,” povedal europoslanec Miroslav Mikolášik.

Viac..  Stav tresky škvrnitej vo východnej časti Baltského mora je mimoriadne krízový

Europoslanci navyše upozorňujú, že na plantážach pracujú najmä deti. Vypaľovanie pralesov tiež spôsobuje úhyn a migráciu obrovského množstva zvierat, ako napríklad žiráf, tigrov, či nosorožcov. “Nemôžeme sa tváriť, že ochraňujeme životné prostredie tým, že využívame alternatívne zdroje ako palmový olej a pritom likvidujeme inú časť zemegule,” povedala europoslankyňa Monika Smolková.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Juncker

Slovenská ekonomika mimo ohrozenia? Juncker vyhlásil, že USA clá na autá z Európy neuvalí

BRATISLAVA / Clá na autá, dovážané z Európy napokon americký prezident nezvýši. Tvrdí to dosluhujúci šéf …