EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKO/ENVIRO / Európsky parlament chce zakázať používať palmový olej
europsky-parlament
Európsky parlament. PHOTO: © European Union.

Európsky parlament chce zakázať používať palmový olej

ŠTRASBURG / Vďaka tomu, že Európania konzumujú obrovské množstvo palmového oleja, bol už vyklčený dažďový prales veľký ako Portugalsko. Európsky parlament chce, aby sa v Únii už nemohol používať palmový olej, ktorý sa vyrába vďaka odlesňovaniu inde vo svete.

Európska únia patrí k najväčším dovozcom palmového oleja na svete a používa sa v obrovskom množstve produktov “Pre svoju cenovú dostupnosť sa veľmi využíva v energetickom priemysle, ale aj potravinárskom. Napríklad v keksíkoch, ale aj v kozmetike, rúžoch, pracích prostriedkoch,” povedala europoslankyňa Jana Žitňanská.

Napríklad v juhovýchodnej Ázii zmizlo z povrchu zemského 9 miliónov hektárov dažďového pralesa. “To, čo by sme si nikdy nedovolili na ploche EÚ nedovolili urobiť, to kľudne tolerujeme, alebo dokonca aj našimi obchodnými praktikami si akoby vynucujeme robiť v treťom svete,” povedal europoslanec Miroslav Mikolášik.

Viac..  Eurobarometer: EÚ by mala robiť viac na ochranu životného prostredia

Europoslanci navyše upozorňujú, že na plantážach pracujú najmä deti. Vypaľovanie pralesov tiež spôsobuje úhyn a migráciu obrovského množstva zvierat, ako napríklad žiráf, tigrov, či nosorožcov. “Nemôžeme sa tváriť, že ochraňujeme životné prostredie tým, že využívame alternatívne zdroje ako palmový olej a pritom likvidujeme inú časť zemegule,” povedala europoslankyňa Monika Smolková.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

vlak

MHD v mnohých mestách zadarmo, štátne vlaky za polovicu. Využite Európsky týždeň mobility

BRATISLAVA / Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., podporila Európsky týždeň mobility od 18. do 22. septembra …

  • Keks

    Prazdne kecy o nicom, aj tak s tym nic nespravia..