EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Jana Kiššová: „Zlý UBER a dobrí taxikári“ alebo „Štát, konaj!“?
Kissova
Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS. PHOTO: archív SaS.

Jana Kiššová: „Zlý UBER a dobrí taxikári“ alebo „Štát, konaj!“?

Je tu niekto taký, kto si ešte nevšimol narastajúce napätie medzi taxikármi a  spoločnosťou UBER? Asi nie je. Všetci sme si všimli ostrý protest taxikárov v Bratislave. Kým jedni musia spĺňať náročné, zákonom stanovené podmienky pre prevádzku taxi služby, druhí poskytujú osobnú prepravu na hrane zákona. Bez taxametra, povinnej licencie, psychotestov a mnohých ďalších podmienok. Sú tak lacnejší a je po nich veľký dopyt.

Aj bez sudcu je zjavné, že niečo nie je v poriadku. Podmienky na podnikanie v oblasti osobnej prepravy nie sú nastavené spravodlivo, rovnako a vonkoncom nie nezaťažujúco.

Je prirodzené, že takáto situácia vyvoláva konflikty, pretože tieto dve skupiny podnikateľov si nemôžu pri tak rozdielnych podmienkach konkurovať. Jedni sa cítia voči druhým znevýhodnení a tí zvýhodnení bez licencií len krčia ramenami. Pritom obe skupiny pôsobia na rovnakom trhu. Toto je situácia, pred ktorou nemôže štát strkať hlavu do piesku. Je to situácia, ktorú musí riešiť. No nie pokutami či sankciami a honom na tých, ktorí sa chcú živiť vlastnou prácou a používajú pritom progresívnu technológiu Pýtate sa ako? Takto: zjednodušením podnikateľského prostredia a zabezpečením rovnakých alebo porovnateľných podmienok na prevádzku taxi služby.

Aby tí, ktorí chcú v tejto sfére podnikať, mohli bez zbytočných polien pod nohami. A aby tí, ktorí sa chcú prepravovať, mali širší výber poskytovateľov.

Preto sme prišli s kolegami Miroslavom Ivanom a Eugenom Jurzycom s návrhom riešenia – novelou zákona o cestnej premávke.

Viac..  Víťazstvo taxikárov. Európsky súd rozhodol v neprospech služby Uber

V rámci tejto zmeny navrhujeme:

 • definíciu novej formy voľnej živnosti – zmluvná nepravidelná doprava (preprava na základe živnostenského oprávnenia)
 • významné zníženie regulácie pre podnikanie v taxislužbách tak, aby jediná podmienka bola namontovaný taxameter.

Všetky ostatné, doteraz povinné podmienky, by boli fakultatívne. Pre prepravcu by tak mohli byť, ak sa pre ne rozhodne, jeho konkurenčnou výhodou a pre zákazníka alternatívou. Mohol by si tak vybrať, či chce prepravcu/taxík s autom novším ako napr. 5 rokov, kde vodič má prax viac ako 3 roky, alebo si vyberie radšej lacnejšieho prepravcu, ktorý disponuje starším malým autom, ktorého batožinový priestor je menší ako dnes predpísaných najmenej 375 litrov.

Takto nastavené podmienky zjednodušia fungovanie taxislužieb, legislatívne zastrešia alternatívnych prepravcov a zabezpečia pre nich porovnateľné podmienky fungovania. A čo je najpodstatnejšie, vytvoria priestor pre zdravú konkurenciu, ktorá povedie k lepším možnostiam pre zákazníka.

Verím, že zjednodušením podmienok na podnikanie sa zmestia na trh klasickí taxikári i takzvaní uberisti. Posledná poznámka na záver – aplikácia, pomocou ktorej funguje UBER, ukazuje, kadiaľ vedie cesta modernej prepravy taxíkmi. Bola by škoda ju zadusiť len preto, lebo štát klasickým taxikárom naváľal na plecia kopu povinností a nákladov.

Link na vdieo z tlačovej besedy TU.

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravila Jana Kiššová, predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti, predsedníčka Komisie pre podnikateľské prostredie, podporu MSP a živnostníkov a podpredsedníčka strany.

O Jana Kiššová

Jana Kiššová
Predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti, predsedníčka Komisie pre podnikateľské prostredie, podporu MSP a živnostníkov, podpredsedníčka strany Sloboda a Solidarita, poslankyňa NR SR /SaS/.

Odporúčame pozrieť

Uber

Súdny dvor EÚ rozhodnutím o Uberi potvrdil postoj ministerstva dopravy

Rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o spoločnosti Uber podľa prvých analýz iba potvrdilo stanovisko, ktoré …

 • mavra

  cize rozdavanie licencii hocikomu, tak aby sa mohli vodici uber lahko integrovat do tejto koncesie, je to ale blbost, to uz rovno zrusme licencie a taxi moze robit hocikto. UBER koncept a licencovana taxisluzba manazovana radnicou nema konjunkciu, da sa predtym kapitulovat, alebo to zakazat. Posun do volnej zivnosti a znizenie regulacie sposobi okrem integrovania uber konceptu aj to ze sa mesto zamori taxisluzbami bez kontroly a roznej kvality, alebo skor bez kvality.

  • Viem Nepoviem

   tak, ako sa zamorilo trafikami, drogeriami, potravinami, zmrzlinarnami, krcmami…?
   no a?

  • Fero Matej

   Rovnako ako keď si sto tisíc ľudí postaví na čierno dom,čiernu stavbu tak začneme meniť stavebny zákon,no to je teda kauf…

 • romaker

  Ak sa teoreticky 10 ľudí chce dostť z bodu A do bodu B, tak treba na to 10 taxíkov alebo 2 UBER autá, čo je ekologickejšie a lacnejšie.

 • Peter

  Návod na daňové úniky v každom odvetví!!!

 • Boris

  Pekná novela, páči sa mi. Hodnotím ako krok ku slobode podnikania, návrat zdravého rozumu 🙂 Taxikári budú ale “prskať” lebo im niekto berie monopol!

 • Iveta

  Rovnake podmienky na podnikanie je cesta a nie okradanie stattu a obchadzanie zakona cez navody politickych grazlov z SAS