EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / BEZPEČNOSTNÁ POLITIKA / Ruská propaganda valcuje Slovensko, sme druhí najzraniteľnejší
putin
Ruský prezident Vladimir Putin. PHOTO: © European Union.

Ruská propaganda valcuje Slovensko, sme druhí najzraniteľnejší

BRATISLAVA / O snahách Ruska ovplyvňovať politické dianie a verejnú mienku v zahraničí sa hovorí stále častejšie. Rusi sa spomínajú v spojitosti s nedávnymi americkými prezidentskými voľbami, ale aj s blížiacimi sa voľbami vo Francúzsku či Nemecku. Ako sa dotýkajú tieto snahy Slovenska a okolitých krajín?

Spomedzi krajín Vyšehrádskej štvorky je Slovensko druhé najohrozenejšie, po Maďarsku. Desiatky politických analytikov porovnali štyri krajiny podľa rovnakej metodiky.

Čím vyššie skóre na škále od nula do sto, tým väčšia zraniteľnosť.

A že čo ohrozuje Slovensko, čo je ten podvratný vplyv? “Snaha stratiť vieru v liberárnu demokraciu a demokraciu všeobecne. Prikloniť sa k modelu, keď chceme mať vodcu, ktorý všetko za nás zariadi,”vysvetľuje analytik Evropské hodnoty Roman Máca.

Kým Poliaci sú najodolnejší, aj vďaka tradičnej nedôvere voči Rusku, Maďarsko je najohrozenejšou krajinou skupiny V4. Premiér Orbán sa netají obdivom voči ruskému lídrovi Putinovi.

“Vláda už od roku 2010 zavádza praktické opatrenia slúžiace tomu, aby nič neohrozovalo moc Fideszu. Vzťah k Rusku sa prehlbuje. Vláda sa pri mnohých verejných zakázkach obracia namiesto západných na ruské firmy – ako v prípade rozšírenia jadrovej elektrárne v Pakši, či rekonštrukcie metra,” vysvetľuje analytik Political Capital Bulcsú Hunyadi.

Viac..  Jana Žitňanská: Opustené bábätká sa vyrovnajú s traumou ľahšie aj vďaka Dominike

Aj u nás sa podobné myšlienky šíria najmä vďaka početným webovým stránkam a profilom na sociálnych sieťach. Teoreticky môžu dezinformácie rozhodnúť aj o výsledku volieb.

Slovensko už niekoľko rokov nemá aktualizovanú národnú bezpečnostnú stratégiu. A napríklad vo výročnej správe našej informačnej služby sa o hrozbe ruského vplyvu hovorí len v jednej vete.

“Je veľmi dôležité aby sa o týchto témach hovorilo verejne, aby to hovorili orgány štátu, ktoré to majú v pôsobnosti, SIS, vojenské spravodajstvo či mininsterstvo vnútra,” uviedol analytik GLOBSEC Policy Institute Daniel Milo.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

porodna asistentka

Pôrodné asistentky sú na vedenie pôrodu študované. Aj tak sa nedostávajú k slovu

BRATISLAVA / Na západe má každá žena, ktorá otehotnie, svoju pôrodnú asistentku. Lekár je príliš drahý, …

 • Peter Szigeti

  Such a stupid article. Who wrote it? Where is the name of the author?

 • Peter

  To sú nejaké prejavy z blázinca?! V každom prípade šialený autor a ešte šialenejší analytici zabudli k ovplyvneným takzvanou ruskou propagandou pripočítať 5.000.000,- občanov, ktorý akýmkoľvek spôsobom potrebujú ruský plyn. V skutočnosti, žiaľ žiadna ruská propaganda neexistuje. Existuje len propaganda Junckera, EP, USA, Turecka, Saudskej Arábie a vysokého komisára OSN. A samozrejme propaganda Islamskej nadácie na Slovensku.

 • inšpektor

  Už sa pod tie stupidity hanbí aj niekto podpísať, len sa to preberá z jedného periodika do druhého. Propaganda len na jednej strane? Dlhé roky som temer výlučne čítal Sme. Ani som nevedel akú chybu som robil. Až keď sa mi to akosi prestalo pozdávať, začal som sledovať širšie spektrum informačných kanálov, a tak som zistil, že som bol ovplyvňovaný jednostrannou propagandou. A to bol dôvod, ktorý ma donútil pozrieť si aj “zatracované” informačné kanály. Dnes vidím, že to nie je o nič väčšia žumpa ako tie “správne” mainstreamové.

  Ono sa totiž nejedná o objektivitu, ale o propagandu z oboch strán.

 • Boris

  Pekná ukážka tej správnej ideológie a demagógie. Takto nejako to myslel aj Bugár keď hovoril, že ľuďom treba povedať čo si majú myslieť. Presne takéto drísty sa na mňa valili za čias socializmu, len to bolo z opačnej strany. A prečo chcú ľudia mocného vládcu? Lebo už v túto šašovskú demokraciu neveria a nevidia inú možnosť ako sa zbaviť súčasnej finančnej mafie ktorá zbedačila a zadĺžila celú krajinu. Kde je tá hrozba Ruska? To USA kolonizuje svet a má svoje vojská kde sa len na mapu pozriete. Žial aj nás už potichu obsadili a my ešte tlieskame. Presne toto je tá propaganda o ktorej tento stupídny článok píše. Lenže moje názory formuje realita ktorú okolo seba vidím. Rusi nemusia propagovať vôbec nič.

 • romaker

  Riešením je zakázať internet, lebo hlúpy národ nechápe ako veľmi je mu dobre a namiesto oslavovania, neustále šomre a ráta dlžoby a exekúcie, ale bez toho by tu ten blahobyt nebol. …. (irónia)

 • ivan r

  O snahách (USA) ovplyvňovať politické dianie a verejnú mienku v
  zahraničí sa hovorí stále častejšie. (USA) sa spomínajú v spojitosti s
  nedávnymi americkými prezidentskými voľbami, ale aj s blížiacimi sa
  voľbami vo Francúzsku či Nemecku. Ako sa dotýkajú tieto snahy Slovenska a
  okolitých krajín?

  Ani netreba písať text, stačí okopírovať, a trošku pozmeniť…

  • ivan r

   oprava: (napr. rakúskymi) prezidentskými voľbami