trest smrti
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Denne legálne popravia ôsmich ľudí. U nás zrušili trest smrti pred 27 rokmi

LONDÝN / Počet popráv klesol v porovnaní s rokom 2015 o viac ako tretinu. Vyplýva to z výročnej správy organizácie Amnesty International. Negatívnym rekordérom je Čína, naopak, najväčší pokles zaznamenali v Spojených štátoch amerických, kde popravili najmenej ľudí za posledných 25 rokov. Z rozhodnutia štátnych orgánov popravili v roku 2016 celkovo 1032 ľudí v 23 krajinách sveta.

Oproti predchádzajúcemu roku je to pokles o 37 percent, keď bolo popravených 1634 odsúdených. V súčte však nie sú zahrnuté krajiny ako Malajzia, Vietnam a Čína. Tie tieto štatistiky utajujú. Čína je pritom jednoznačne lídrom v počte popráv, hovorí sa o približne 2000 vykonaných trestov. V roku 2010 ich malo byť až 4000.

V tomto “rebríčku” za Čínou nasledujú Irán, Saudská Arábia, Irak a Pakistan. Delia sa o 87 percent všetkých popráv.

Viac..  Medzi novými prípadmi koronavírusu sú dovolenkári

Spojené štáty americké sa po prvýkrát od roku 2006 nedostali do prvej päťky, keď klesli až na siedme miesto za Egypt. Vykonali 20 popráv, oproti 32 z predchádzajúceho roku. V celách smrti však na vykonanie trestu čaká 2832 ľudí.

Spomedzi európskych krajín vykonáva trest smrti len Bielorusko, kde popravili štyroch odsúdených. Trest smrti zrušili v 141 krajinách sveta, hoci niektoré, vrátane Ruska a Turecka, o znovuzavedení hrdelného trest opäť diskutujú. Medzi najčastejšie spôsoby popravy patrí sťatie hlavy, obesenie, smrtiaca injekcia a zastrelenie.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Cichanovska

Prezidentská protivníčka Lukašenka opustila Bielorusko. Z obavy o zatknutie ušla do Litvy

MINSK / Bieloruská opozičná kandidátka z nedeľňajších prezidentských volieb, Svetlana Cichanovská ušla do Litvy. V utorok …