EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Britov čakajú 8. júna predčasné parlamentné voľby
londyn
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Britov čakajú 8. júna predčasné parlamentné voľby

LONDÝN / Britská Dolná snemovňa podporila zámer premiérky Theresa May vypísať predčasné parlamentné voľby na 8. júna. Pre hlasovala aj časť opozície.

Výsledný pomer hlasov bol 522 ku 13. Na schválenie predčasných volieb bol potrebný súhlas dvoch tretín poslancov, teda aj časti opozície. Opoziční predáci už po utorkovom prekvapivom ohlásení zámeru premiérky usporiadať predčasné voľby vyjadrovali tejto myšlienke podporu, a tak výsledok stredajšieho hlasovania poslancov nie je prekvapením.

May v stredu pred poslancami zopakovala, že predčasné voľby sú šancou, ako v Británii prekonať rozpory ohľadom nadchádzajúcich rokovaniach o odchode krajiny z Európskej únie.

Voľby majú podľa nej zabrániť konfliktu priorít v najcitlivejších záverečných fázach dvojročných rokovaní s Bruselom. Riadny termín parlamentných volieb by pripadol na rok 2020.

“Domnievam sa, že v tejto chvíli obrovského národného významu by tu vo Westminsteri mala panovať jednota, nie rozpory,” povedala May parlamentu pred hlasovaním. “Preto je správne a zodpovedné, aby sme všetci hlasovali pre všeobecné voľby,” dodala premiérka.

Pozorovatelia očakávajú, že Konzervatívna strana premiérky má šancu po voľbách v parlamente posilniť o ďalšie zhruba stovku mandátov. To by May dalo dostatočný mandát až do roku 2022 k rokovaniam o brexite a uzatváraní následných dohôd.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

Viac..  Peter Pellegrini: Musíme byť viac hrdí na našu krajinu

O dac

Odporúčame pozrieť

brexit

Británia chce napriek brexitu zotrvať s EÚ v colnej únii. Vláda je ale v názoroch nejednotná

LONDÝN / Británia plánuje Bruselu oznámiť, že je odhodlaná zotrvať v colnom zväzku s Európskou úniou …