stefanec
Odborná diskusia, ktorá sa uskutočnila pod záštitou slovenského europoslanca Ivana Štefanca. PHOTO: Kancelária IŠ.

Robotizovaná ekonomika bude potrebovať kvalitné školstvo

Robotizácia ekonomiky si bude vyžadovať hlboké zmeny vo vzdelávaní študentov aj dospelých. Zhodli sa na tom panelisti odbornej diskusie, ktorá sa uskutočnila pod záštitou slovenského europoslanca Ivana Štefanca (KDH, EĽS). Medzi jej účastníkmi boli ekonomický analytik Kamil Boroš, publicista Juraj Mesík, konštruktér robotov Juraj Dubovec, učiteľ na strednej priemyselnej škole Miloš Lukačovič a europoslanec Miroslav Mikolášik.

„Roboty prenikajú do všetkých sfér nášho života. Najvýraznejšie je to vidno v priemysle, kde postupne nahrádzajú nízko kvalifikovaných pracovníkov. S ich zdokonaľovaním vyvstávajú aj rôzne otázky bioetického charakteru, ktoré musíme reflektovať,“ uviedol moderátor diskusie, europoslanec Ivan Štefanec.

„Umelá inteligencia môže zásadne ovplyvniť náš pohľad na to, čo je život. Ľudia, ktorí budú využívať robotických asistentov a rôzne programy si k nim budú vytvárať citové väzby a budú ich považovať za členov svojej rodiny,“ myslí si publicista Juraj Mesík.

„Vyspelé ekonomiky, ktoré začali s robotizáciou už oveľa skôr, ako napríklad Južná Kórea, či Nemecko, nezaznamenali výrazný nárast nezamestnanosti. Je to dane najmä tým, že majú prepracovaný systém celoživotného vzdelávania a rekvalifikačných kurzov,“ upozorňuje analytik Kamil Boroš.

Viac..  Sviatlana Cichanovská v europarlamente: Európa musí aktívnejšie čeliť autokracii

„Európska únia na jednej strane potrebuje dohnať technologický náskok iných častí sveta a udržať svoju konkurencieschopnosť a na druhej stane musí dbať na to, aby v spoločnosti nevznikali celé skupiny ľudí, ktorý v modernej ekonomike nebudú mať prácu. Z európskej úrovne nastavujeme legislatívne rámce, ktoré umožňujú rozvoj robotiky a automatizácie nielen vo veľkých spoločnostiach, ale aj v malých a stredných firmách. Vzdelávanie je však v rukách vlád členských štátov a musím s ľútosťou konštatovať, že v tomto smere robí Slovenská republika len málo opatrení na to, aby sme sa dokázali novej realite prispôsobiť,“ uzavrel europoslanec Ivan Štefanec.

Na podujatí sa zúčastnili aj študenti Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej Hálova z Bratislavy, ktorí predviedli ukážky robotov skonštruovaných na pôde ich školy.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Sviatlana Cichanovská v europarlamente: Európa musí aktívnejšie čeliť autokracii

Vedúca predstaviteľka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská v stredu počas svojho prejavu na pôde Európskeho parlamentu …