Domov / POLITIKA / EÚ si dala záväzok popracovať na oblastiach, ktoré sa najviac dotýkajú samotných občanov
europsky parlament
Európsky parlament. PHOTO: © European Union- EP.

EÚ si dala záväzok popracovať na oblastiach, ktoré sa najviac dotýkajú samotných občanov

Ako priority si tento rok stanovila napríklad elektronické obchodovanie, životné prostredie a ochranu vonkajších hraníc. Prečítajte si, ktoré hlavné legislatíve návrhy Parlament už tento rok schválil. 

Jean-Claude Juncker, Martin Schulz a Robert Fico podpísali koncom minuléosť, migrácia, jednotný digitálny trh, energia a klimatické zmeny.

Bezpečnosť

Poslancom Európskeho parlamentu sa tento rok podarilo prijať viacero návrhom z týchto prioritných oblastí. Odrobili napríklad podnet na to, aby bola za trestný čin považovaná už samotná príprava teroristického útoku. Trestať sa tak bude už školenie sa u teroristov alebo vycestovanie za nimi do zahraničia. Schválené boli aj nové pravidlá, ktoré vyžadujú, aby bola každá osoba prichádzajúca alebo vychádzajúca z EÚ kontrolovaná v databázach. Parlament okrem toho sprísnil aj predpisy týkajúce sa zbraní, aby sa nedostávali do tých nesprávnych rúk.

Jednotný digitálny trh

Ak chceme mať v EÚ poriadne fungujúci digitálny trh, musíme pokryť narastajúci dopyt po mobilných dátach. Poslanci na tento účel schválili návrh, ktorým sa frekvenčné pásmo 700 MHz uvoľňuje pre mobilný internet novej generácie. Prijali aj nové limity na poplatky, ktoré si môžu mobilní operátori účtovať medzi sebou. Teraz už nič nestojí v ceste tomu, aby ste mali od tohto leta roaming v EÚ zdarma.

Viac..  Monika Beňová: Program InvestEU má podporiť tvorbu pracovných miest, investícií a inovácií

Životné prostredie

Poslanci prijali svoje stanovisko ohľadne reformy trhu s uhlíkom, ktorej cieľom je zlepšiť jeho fungovanie a motivovať firmy k tomu, aby investovali do ekologickejších riešení. Okrem toho podporili aj návrhy ohľadne odpadu. Po novom by sa ho malo viac recyklovať a menej vyhadzovať na smetiská. Na týchto dvoch otázkach sa Parlament ešte bude musieť dohodnúť s Radou ministrov.

S Radou sa v súčasnosti rokuje aj ohľadne prania špinavých peňazí, dodávok plynu a vytvorení agentúry EÚ pre azyl, ktorá by mala mať väčší mandát ako už existujúci Európsky podporný úrad pre azyl.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

supermarket, potraviny

Dvojaká kvalita sa stáva v celej EÚ postihovateľnou klamlivou obchodnou praktikou

BRATISLAVA – Dvojaká kvalita sa stáva v celej Európskej únii postihovateľnou klamlivou obchodnou praktikou. Európsky …