EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ČO NOVÉ VO SVETE / Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 17. týždňa 2017
zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 17. týždňa 2017

DLHO OČAKÁVANÁ TRUMPOVA REFORMA UZRELA SVETLO SVETA

USA: Trhy boli síce skeptické, ale Biely dom minulý týždeň dodržal sľuby a predstavil návrh novej daňovej reformy. Trumpova reforma bola dlho očakávaná, veľa sa o nej hovorilo a správy o nej hýbali trhmi, ale až do minulej stredy neboli „oficiálne“ známe podrobnosti. “Nová daňová reforma zahŕňa výrazné zníženie korporátnej dane zo súčasných 35 % len na 15 %, čo isto poteší amerických podnikateľov. US vláda taktiež v reforme navrhuje, aby firmy mohli presúvať svoje zisky zo zahraničia do USA pri oveľa nižšej daňovej sadzbe [doteraz platila sadzba 35 %]. Čo sa fyzických osôb týka, tak Trumpova reforma navrhuje zníženie hornej sadzby dane z príjmov fyzických osôb zo súčasných 39,6 % na 35 %. Aktuálne v USA existuje 7 daňových pásiem pre zdaňovanie jednotlivcov, ich počet by sa mal podľa reformy znížiť na 3 pásma,” uviedol analytický tím Poštovej banky. Trumpova vláda sa chváli tým, že ide o najväčšiu daňovú reformu v histórii USA a najvýraznejšie znižovanie daní. Výpadok štátnych príjmov vyplývajúci zo zníženia daní podľa amerických predstaviteľov reforma „zaplatí“ vďaka rýchlejšiemu ekonomickému rastu. Výhodami reformy má byť hlavne podpora rastu HDP, tvorba pracovných miest a zlepšenie postavenia strednej vrstvy. Kritici reformy však upozorňujú hlavne na výrazný výpadok štátnych príjmov [ktorý ekonomický rast nedokáže vykompenzovať], a teda rast rozpočtového deficitu. Reformu bude musieť ešte schváliť Kongres, a teda do uzákonenia zrejme ešte prejde mnohými zmenami. Finálna podoba US daňovej reformy je teda stále otázna.

Spotrebiteľská dôvera v USA v apríli podľa Conference Board výrazne klesla na úroveň 120,3 bodu. Očakávania trhu hovorili o miernom poklese [na 122,5 bodu], oproti marcovej hodnote [124,9 bodu]. Objednávky tovarov dlhodobej spotreby výraznejšie spomalili svoj rast na úroveň 0,7 % z februárovej úrovne 2,3 %. Pozitívne správy nepriniesli ani nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré vzrástli za 16. týždeň o 14 tisíc žiadostí na úroveň 257 tisíc. Napriek tomu sa ale počet nových žiadateľov o podporu nachádza na minimálnych úrovniach. Z Ameriky prišli aj nie veľmi priaznivé výsledky, aspoň čo sa týka odhadu HDP za 1. kvartál tohto roka. Trhy síce očakávali spomalenie rastu ekonomiky, avšak reálny rast HDP bol ešte pomalší ako očakávania [v 1.Q 2017 vzrástol HDP o 0,7 %, vo 4.Q 2016 o 2,1 %]. Finálne výsledky amerického ekonomického sentimentu podľa University of Michigan dosiahli v apríli slušné hodnoty [97 bodov].

Viac..  KDH: Nemecké voľby budú pre smerovanie Európy rozhodujúce

NEMECKO: Index podnikateľskej dôvery stúpol o 0,5 bodu a dosiahol tak 6-ročné maximum na úrovni 112,9 bodu. Najvýraznejšie si prilepšil index IFO vyjadrujúci súčasnú situáciu, ktorý vzrástol o 1,6 bodu na úroveň 121,1 bodu, pričom trhy naopak očakávali mierny pokles oproti marcu. Ide tak o najvyššiu hodnotu od júla 2011. Naopak index IFO vyjadrujúci očakávania mierne klesol o -0,5 bodu na úroveň 105,2 bodu, a práve tu trhy očakávali rast. Predbežné výsledky rastu aprílových spotrebiteľských cien prekonali aj optimistické očakávania trhu [1,9 %], keďže dosiahli 2 %- ný medziročný rast. V marci sa inflácia v Nemecku nachádzala na úrovni 1,6 %. Nemecké maloobchodné tržby rástli v marci slušným medziročným tempom 2,3 % [oproti februáru, kedy rovnakým tempom klesali].

O dac

Odporúčame pozrieť

Komisia vydáva odporúčania na zlepšenie fungovania štítu na ochranu osobných údajov medzi EÚ a USA

Európska komisia zverejnila prvú výročnú správu o fungovaní štítu na ochranu osobných údajov medzi EÚ …