smolkova
Monika Smolková, europoslankyňa. PHOTO: redakcia/red.

Monika Smolková: Rast zamestnanosti a investícií je správnou odpoveďou na euroskeptizmus

BRUSEL / Slovenská ekonomika v tomto roku podľa jarnej prognózy Európskej komisie (EK) posilní o 3 percentá a v budúcom roku sa rast hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny zrýchli na úroveň 3,6 percenta.Najvýraznejšie k hospodárskemu rastu podľa komisie v oboch rokoch prispejú výdavky domácností. “Trend posilňovania výdavkov domácností podporuje rast zamestnanosti, ktorý sa dosiahol v uplynulých rokoch siného ekonomického rastu, a tiež slušné zvyšovanie reálnych miezd a prostredie nízkej inflácie,” uviedla EK v jarnej prognóze, ktorú zverejnila vo štvrtok na svojej internetovej stránke.

“Prognózy rastu ekonomiky v celej EÚ sú dobrou správou v čase, keď rokujeme o podmienkach vystúpenia Veľkej Británie z EÚ. Rast zamestnanosti a viac investícií je odpoveď pre šíriaci sa euroskeptizmus a pre extrémistické strany, ktoré v jednotlivých členských štátoch vyvolávajú nálady nespokojnosti, frustrácie a volajú po ďalších referendách pre vystúpenie z EÚ. Ohlásené ďalšie investície veľkých investorov s vytváraním nových pracovných miest aj na Slovensku sú dôkazom, že mimoeurópski investori dôverujú ekonomike EÚ a jej členských štátoch,” povedala pre EuropskeNoviny.sk slovenská europoslankyňa Monika Smolková.

Nezamestnanosť na Slovensku podľa predpovede komisie klesne v budúcom roku pod úroveň 8 percent. EK zároveň predpokladá, že inflácia v tomto roku dosiahne úroveň 1,4 percenta, predovšetkým v dôsledku zrýchlenia rastu cien potravín a služieb. V budúcom roku by podľa komisie mala byť slovenská inflácia na úrovni 1,6 percenta. EK zároveň prognózuje, že deficit verejných financií SR sa v budúcom roku zníži na úroveň 0,6 percenta HDP a verejný dlh klesne pod úroveň 50 percent HDP.

Viac..  Slovenská správa ciest vyčerpala z európskych zdrojov vyše 140 miliónov eur, ukončila 21 projektov

Ekonomika celej eurozóny podľa jarnej prognózy komisie v tomto roku posilní o 1,7 percenta a v budúcom roku by sa tempo jej rastu malo zrýchliť na 1,8 percenta. Hospodárstvo celej 28-člennej Európskej únie by malo v tomto aj budúcom roku rásť stabilným tempom na úrovni 1,9 percenta.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

zamestnanci

Nezamestnanosť v únii v novembri klesla na 6,5 % z októbrových 6,7 %

Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne v novembri klesla na 7,2 percenta z októbrových 7,3 …