europsky parlament
Európsky parlament. PHOTO: © European Union- EP.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä brexit a budúcnosť EÚ

Rokovania o brexite: Rozprava s Donaldom Tuskom

Poslanci budú v stredu ráno diskutovať so šéfom Európskej rady Donaldom Tuskom a predstaviteľom Európskej komisie o usmerneniach pre rokovania so Spojeným kráľovstvom o vystúpení krajiny z Únie, ktoré na ostatnom samite schválili hlavy dvadsiatich siedmich štátov a vlád EÚ.

Generálny tajomník OSN António Guterres v EP

Generálny tajomník Organizácie spojených národov António Guterres sa v stredu napoludnie prihovorí poslancom Európskeho parlamentu.

Menej obmedzení pri sledovaní online filmov v zahraničí
Návrh nariadenia, na základe ktorého by občania EÚ získali prístup k nimi predplateným online filmom a seriálom aj pri dočasnom pobyte v inom členskom štáte Únie, bude v stredu predmetom plenárnej rozpravy a vo štvrtok záverečného hlasovania.

Maďarsko: Uznesenie o stave základných práv v krajine

Európsky parlament bude v stredu hlasovať o uznesení, ktorým v nadväznosti na aprílovú plenárnu rozpravu zaujme postoj k stavu základných práv v Maďarsku.

Budúcnosť EÚ: Možnosti usmerňovania globalizácie

Poslanci budú v utorok diskutovať o spôsoboch, ako by EÚ mohla obmedziť negatívne dopady globalizácie na svojom území a viac využívať jej prínosy. Rozprave o možnostiach usmerňovania globalizácie bude predchádzať zverejnenie návrhov Európskej komisie v tejto oblasti.

Čečensko: Rozprava o prenasledovaní LGBTI osôb

Parlament bude v utorok diskutovať o správach nezávislých ruských médií a organizácií zaoberajúcich sa ľudskými právami, ktoré sa týkajú prenasledovania, zadržiavania, miznutia a zabíjania homosexuálov v Čečensku.

Viac..  Europoslanci vyzvali Komisiu, aby predložila návrh pohotovostného plánu pre budúcoročný rozpočet

Relokácia utečencov: EP vyzve členské štáty na dodržanie záväzkov

Európsky parlament vo štvrtok zopakuje svoju výzvu členským krajinám, aby premiestnili utečencov z Grécka a Talianska na svoje územie tak, ako sa na tom dohodli v Rade (ministrov) EÚ v septembri 2015.  

Možnosti ukončenia vojny v Sýrii

Možnosti ukončenia vojny v Sýrii, ktorá predstavuje najhoršiu humanitárnu krízu od konca druhej svetovej vojny, a prostriedky na dosiahnutie tohto cieľa budú v utorok predmetom plenárnej rozpravy so šéfkou diplomacie EÚ Federicou Mogherini. Plénum prijme vo štvrtok k tejto téme samostatné uznesenie.

Situácia kresťanov na Blízkom východe
Poslanci sa budú v utorok popoludní venovať situácii kresťanov na Blízkom východe a hrozbám, ktorým táto zmenšujúca sa komunita čelí. Plenárnej rozpravy sa zúčastní aj šéfka diplomacie EÚ Federica Mogherini.

Boj za zníženie plytvania potravinami a potravinového odpadu

Poslanci budú v pondelok diskutovať a v utorok hlasovať o spôsoboch, ako do roku 2030 znížiť na polovicu objem potravinového odpadu v EÚ, ktorý dnes dosahuje 88 miliónov ton ročne. Parlament bude okrem iného žiadať odstránenie existujúcich prekážok pri darovaní potravín a spustenie osvetových kampaní, ktoré by obyvateľom Únie lepšie vysvetlili rozdiel medzi minimálnou trvanlivosťou a dátumom spotreby.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

biodiverzita

Až miliónu druhov na celom svete hrozí vyhynutie. Čo robí EÚ na zachovanie biodiverzity?

Až miliónu druhov na celom svete hrozí vyhynutie. Prečítajte si, čo robí na zachovanie biodiverzity …