Margrethe VESTAGER
Komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager. PHOTO: © European Union- EP.

Facebook dostal od EK pokutu až 110 miliónov eur, za zavádzanie


BRUSEL / Americká internetová spoločnosť Facebook dostala od Európskej komisie pokutu 110 miliónov eur. Firma podľa rozhodnutia komisie poskytla nesprávne a zavádzajúce informácie k ich vyšetrovaniu ohľadom prevzatia aplikácie WhatsApp pre bezplatné posielanie textových správ cez smartfóny. 

Rozhodnutie nemá vplyv na schválenie transakcie z roku 2014, uviedla komisia v tlačovej správe. Výška pokuty je proporčná ale tiež má dostatočný odstrašujúci účinok.

“Komisia musí byť schopná prijímať rozhodnutia o dopadoch spájania firiem na hospodársku súťaž na základe úplnej znalosti presných faktov,” zdôraznila komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager.

Facebook za prevzatie aplikácie Whatsapp v roku 2014 zaplatil zhruba 22 miliárd dolárov. Spoločnosť vtedy uviedla, že nie je schopná automaticky prepájať účty užívateľov Facebooku a WhatsAppu. Ostatný rok ale WhatsApp aktualizoval svoje podmienky a užívateľom oznámil, že bude s materskou spoločnosťou Facebook zdieľať viac informácií, vrátane telefónnych čísel.

Viac..  Europoslanci odhlasovali zahrnutie energetických opatrení do národných plánov obnovy

Komisia zistila, že v rozpore s prehlásením firmy z roku 2014 existovala už v tom čase technická možnosť automatického prepájania užívateľských účtov Facebooku aj WhatsAppu a zamestnanci Facebooku o tom už v tom čase vedeli.

Vec začala komisia preverovať v decembri, pokutu mohla udeliť až do výšky jedného percenta ročných tržieb. V tlačovej správe uviedla, že Facebook porušenie pravidiel uznal a spolupracoval.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

klima

EÚ vyzve všetky strany, aby podnikli konkrétne kroky s cieľom obmedziť globálne otepľovanie na 1,5°C

Európska komisia (EK) vyzve na 27. konferencii Organizácie Spojených národov (OSN) o zmene klímy (COP27), …