komisia
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Európska komisia rozhodla o mýte v Nemecku

ŠTRASBURG / Európska komisia rozhodla ukončiť konanie, ktoré od roku 2015 viedla s Nemeckom kvôli jeho plánom na diaľničné mýto pre osobné autá. Komisia to uviedla v tlačovej správe s tým, že v marci Nemecko prijalo potrebné zmeny pravidiel a odstránilo tak možnú diskrimináciu na základe národnosti. “Komisia sa preto rozhodla prípad uzavrieť,” uviedla Komisia s tým, že teraz bude sledovať, ako sú pravidlá skutočne uvedené do praxe.

Konanie s Nemeckom začala EK v júni 2015 po tom, čo vyšlo najavo, že mýto by de facto platili len zahraniční vodiči, lebo Nemci by si mohli poplatok odpočítať z daní. Podľa európskej exekutívy sa jednalo o nepriamu diskrimináciu na základe národnosti. Berlín potom oznámil, že systém nespustí od začiatku roka 2016, ako bolo pôvodne v pláne.

Nemecko nakoniec tento rok v marci pôvodnú podobu pravidiel upravilo. Mýtne poplatky nakoniec začnú pre osobné autá platiť v roku 2019. Výška mýta sa bude líšiť v závislosti od objemu motora a množstva emisií. Majitelia áut v Nemecku podľa plánov mýtne uhradia, ale znížia si daň za motorové vozidlo. Majitelia najekologickejších áut s veľmi nízkymi emisiami získajú dokonca väčšiu úľavu, než koľko zaplatia na poplatkoch.

Viac..  Robert Hajšel o nových pravidlách povinného zmluvného poistenia v EÚ: Nemôže sa stávať, aby klient nebol odškodnený

Návrh nemeckého mýta kritizujú mnohé krajiny na čele s Rakúskom, ktoré chystá žalobu na Súdny dvor EÚ. Viedeň aj po úpravách hovorí o “mýte pre cudzincov”. Česká republika sa pred niekoľkými dňami rozhodla k žalobe nepripojiť.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Pomoc susedom: slovenskí hasiči ukončili činnosť v lokalite Dolné Rakúsko

Slovenský modul sa v pondelok popoludní vrátil z Rakúska. Naši hasiči  ukončili činnosti v lokalite …