Domov / CESTOVANIE / Rada EÚ prijala nariadenie o liberalizácii vízového režimu pre občanov Ukrajiny
ukrajina
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Rada EÚ prijala nariadenie o liberalizácii vízového režimu pre občanov Ukrajiny

Podmienkou je, že dĺžka ich pobytu v EÚ nepresiahne 90 dní v rámci akéhokoľvek 180-dňového obdobia.

„Prijatie nariadenia o liberalizácii vízového režimu pre občanov Ukrajiny je dôležitým krokom, ktorým sa prispeje k posilneniu väzieb medzi obyvateľmi Ukrajiny a EÚ. Nadväzuje na ukončenie nevyhnutných reforiem zo strany Ukrajiny vo viacerých oblastiach vrátane migrácie, verejného poriadku a bezpečnosti, vonkajších vzťahov a základných práv. Okrem toho, na základe revidovaného mechanizmu pozastavenia, ktorý nedávno EÚ prijala, môže Únia pozastaviť takúto liberalizáciu vízového režimu, ak sa v súvislosti s Ukrajinou vyskytnú závažné problémy v oblasti migrácie alebo bezpečnosti,“ Carmelo Abela, maltský minister vnútra a národnej bezpečnosti.

Týmto nariadením sa formálne mení nariadenie č. 539/2001 a Ukrajina sa presúva z prílohy I (krajiny, ktorých štátni príslušníci potrebujú víza na vstup do schengenského priestoru) do prílohy II (krajiny oslobodené od vízovej povinnosti). Občania Ukrajiny s biometrickým pasom, ktorí cestujú do EÚ na najviac 90 dní na obchodné, turistické alebo rodinné účely, už nebudú potrebovať víza.

Viac..  Atómovú elektráreň Mochovce dobudujeme, potvrdil premiér Pellegrini

Tieto opatrenia sa nevzťahujú na Írsko a Spojené kráľovstvo v súlade s protokolmi pripojenými k zmluvám o EÚ. Vízový režim týchto členských štátov naďalej upravujú ich vnútroštátne právne predpisy.

Ďalší postup

Prijaté nariadenie teraz musí podpísať Rada a Európsky parlament. Príslušné znenie sa potom uverejní v Úradnom vestníku EÚ a nadobudne účinnosť o 20 dní neskôr.

Kontext

Komisia v decembri 2015 dospela k záveru, že Ukrajina splnila všetky referenčné kritériá plánu liberalizácie vízového režimu a je preto pripravená na oslobodenie od vízovej povinnosti. Komisia 20. apríla 2016 uverejnila návrh na liberalizáciu vízového režimu pre držiteľov ukrajinských pasov. Rada a Európsky parlament dosiahli dohodu o tomto návrhu 28. februára 2017.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä brexit a rovnaké platy pre ženy

Tento týždeň čaká poslancov rozhodujúce hlasovanie o brexite. Pripomenú si 75. výročie oslobodenia Osvienčimu. Hlasovanie …