Domov / EKONOMIKA / Euro je na vzostupe. Môžu z toho ťažiť aj Slováci
euro
Ilustračné PHOTO: © European Union

Euro je na vzostupe. Môžu z toho ťažiť aj Slováci

BRATISLAVA / Jednotná európska mena je opäť v kurze. Pochybnosti o jej budúcnosti sú nateraz zažehnané a euro si postupne získava stratenú dôveru investorov. Upokojenie situácie v eurozóne a neistota v Spojených štátoch posunula euro na polročné maximá k americkému doláru. Nie je však vylúčené, že bude naďalej posilňovať. 

Jednotná európska mena sa po sérii zemetrasení na starom kontinente postupne vracia na stratené pozície. Okrem inflácie v Amerike k tomu prispel aj výsledok francúzskych volieb.

Investorov ovplyvnil aj rast európskej ekonomiky, ktorý je oveľa vyšší ako v Amerike. “Plusom pre euro je zmiznutie alebo odstránenie politických rizík v eurozóne,” myslí si Stanislav Pánis, analytik J&J banky.

“Európska ekonomika sa už konsoliduje, má vzostupnú tendenciu a už nejde o tú krehkú ekonomiku, ako to bolo predtým,” hovorí Tomáš Daňhel, analytik SAXO BANK Praha.

Dôvera v jednotnú európsku menu tak opäť stúpa a jej hodnota by sa nemusela zastaviť na súčasnej úrovni okolo 1,10 dolára za euro.

Viac..  Monika Beňová: Menej finančných prostriedkov na kohéznu politiku by bolo veľkou chybou

„Férová hodnota eura voči doláru je kdesi okolo 1,25 – 1,30,” vysvetľuje Pánis.

„Silnejšie euro znamená, že budeme kupovať lacnejšie tovary zo zahraničia mimo Európskej únie,” konštatuje Ronald Ižip, analytik Trim Broker.

Práve lacnejšie euro však pomohlo oživiť naše hospodárstvo. Riziká v eurozóne naďalej pretrvávajú a jednotná mena by sa mohla vybrať ktorýmkoľvek smerom.

„Európa stojí a padá na Taliansku,“ myslí si Ižip.

„Pokiaľ sa situácia v talianskej ekonomike nebude výrazne zlepšovať, tak môže tam rásť popularita antisystémových strán,“ vysvetľuje Pánis.

V prípade ich víťazstva by sme zrejme museli začať riešiť nie hodnotu eura, ale otázku, kde sa ešte vlastne bude používať.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Dombrovskis, Gentiloni

Od zavedenia eura zaznamenávame najdlhšie obdobie trvalého rastu. Tento trend má pokračovať

Európska komisia uverejnila hospodársku prognózu zo zimy 2020, podľa ktorej by malo európske hospodárstvo pokračovať …