euro
Ilustračné PHOTO: © European Union

Euro je na vzostupe. Môžu z toho ťažiť aj Slováci

BRATISLAVA / Jednotná európska mena je opäť v kurze. Pochybnosti o jej budúcnosti sú nateraz zažehnané a euro si postupne získava stratenú dôveru investorov. Upokojenie situácie v eurozóne a neistota v Spojených štátoch posunula euro na polročné maximá k americkému doláru. Nie je však vylúčené, že bude naďalej posilňovať. 

Jednotná európska mena sa po sérii zemetrasení na starom kontinente postupne vracia na stratené pozície. Okrem inflácie v Amerike k tomu prispel aj výsledok francúzskych volieb.

Investorov ovplyvnil aj rast európskej ekonomiky, ktorý je oveľa vyšší ako v Amerike. “Plusom pre euro je zmiznutie alebo odstránenie politických rizík v eurozóne,” myslí si Stanislav Pánis, analytik J&J banky.

“Európska ekonomika sa už konsoliduje, má vzostupnú tendenciu a už nejde o tú krehkú ekonomiku, ako to bolo predtým,” hovorí Tomáš Daňhel, analytik SAXO BANK Praha.

Dôvera v jednotnú európsku menu tak opäť stúpa a jej hodnota by sa nemusela zastaviť na súčasnej úrovni okolo 1,10 dolára za euro.

Viac..  Virológ o Covid-19: Možno to bude pre ľudí facka, nepodceňujme choroby

„Férová hodnota eura voči doláru je kdesi okolo 1,25 – 1,30,” vysvetľuje Pánis.

„Silnejšie euro znamená, že budeme kupovať lacnejšie tovary zo zahraničia mimo Európskej únie,” konštatuje Ronald Ižip, analytik Trim Broker.

Práve lacnejšie euro však pomohlo oživiť naše hospodárstvo. Riziká v eurozóne naďalej pretrvávajú a jednotná mena by sa mohla vybrať ktorýmkoľvek smerom.

„Európa stojí a padá na Taliansku,“ myslí si Ižip.

„Pokiaľ sa situácia v talianskej ekonomike nebude výrazne zlepšovať, tak môže tam rásť popularita antisystémových strán,“ vysvetľuje Pánis.

V prípade ich víťazstva by sme zrejme museli začať riešiť nie hodnotu eura, ale otázku, kde sa ešte vlastne bude používať.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

supermarket

Koronavírus: Obchody zostali v nedeľu zatvorené. Ako dodržali jednotlivé predajne sanitárny deň?

BRATISLAVA / V nedeľu zostali všetky obchody zatvorené. Výnimku tvorili len pohotovostné lekárne a veterinárne ambulancie. …