Guterres
António Guterres. PHOTO: © European Union- EP.

António Guterres: Silná a zjednotená Európa je základným pilierom pre silnú a efektívnu OSN

Pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu vystúpil generálny tajomník OSN António Guterres. Vo svojom slávnostnom prejave hovoril najmä o množiacich sa konfliktoch, porušovaní ľudských práv, klimatických zmenách a globalizácii. Na riešení týchto výziev by mala EÚ podľa neho spolupracovať s OSN. „Silná a zjednotená Európa je základným pilierom pre silnú a efektívnu Organizáciu spojených národov,“ odkázal poslancom v pléne.

Antónia Guterresa v Parlamente privítal predseda Antonio Tajani. Pripomenul, že OSN aj EÚ boli vytvorené po druhej svetovej vojne „aby zabezpečili mier a prosperitu prostredníctvom medzinárodnej spolupráce.“ „Spoločne musíme nájsť politické riešenie konfliktov v Sýrii, Líbyi a Jemene a bojovať proti ISIS-u.  Spoločne musíme obhajovať dôstojnosť a slobodu ľudí, ponúknuť vyhliadky pre novú generáciu a uviesť do praxe agendu do roku 2030,“ povedal.

EÚ je najúspešnejší mierový projekt v histórii

Guterres vo svojom prejave označil Európsku úniu za „najúspešnejší mierový projekt v histórii.“ Vyjadril svoju hlbokú vďaku za to, že podporuje multilateralizmu a „veľkoryso prispieva k rozvojovej spolupráci, humanitárnej pomoci a v kľúčových aspektoch mieru a bezpečnosti, ktoré sú jadrom aktivít OSN.“

Hovoril o viacerých súčasných výzvach, najmä o situácii v Sýrii, kde podľa neho slov „nikto nevyhráva ale všetci prehrávajú.“ Venoval sa aj otázke migračnej krízy, kde vyzval k vytvoreniu nových možností pre legálnu migráciu. Spomenul aj globalizáciu, ktorá „mnohých ľudí ponechala napospas osudu,“ klimatické zmeny a kultúrnu rozmanitosť. Tú považuje za „bohatstvo a nie hrozbu“ a apeluje tu na to, aby sme „politicky, sociálne aj kultúrne investovali do sociálnej súdržnosti a začleňovania.“

António Guterres

Viac..  Jesenný balík Európskeho semestra: po zotavení sa z krízy pre zelenšiu a digitálnejšiu Európu

Toto je prvýkrát, čo sa nový generálny tajomník OSN prihovoril poslancom Európskeho parlamentu potom, ako 1. januára tohto roku vystriedal Juhokórejčana Pan Ki-muna. V rokoch 2005 až 2015 zastával Guterres v OSN pozíciu vysokého komisára pre utečencov. Ešte predtým, v rokoch 1995-2002, bol premiérom Portugalska.

Jeho prejav i následnú tlačovú konferenciu s Antoniom Tajanim si môžete pozrieť vo videozázname kliknutím na odkazy vpravo.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Za Európsky parlament sme rokovali s predstaviteľmi OSN v New Yorku

Europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH) sa v rámci …