Stefanec
Europoslanec Ivan Štefanec. PHOTO: Kancelária IŠ.

Ivan Štefanec: O desať rokov budú vo V4 milióny elektrických áut

Automobilový priemysel má na Slovensku budúcnosť, no musí sa s pomocou vlády aj Európskej únie prispôsobiť novým trendom, vyhlásil na konferencii o automobilovom priemysle v krajinách V4 slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH, EĽS). Podľa neho stojíme pred dvoma vážnymi výzvami. Prvou je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a druhou nástup elektrických automobilov.

„Už dnes chýba slovenským automobilkám až 14 000 pracovníkov, v celej V4 to v blízkej budúcnosti bude až 100 000. Ak nechceme ísť cestou dovozu pracovných síl z iných krajín, musíme od základov zreformovať náš školský systém a klásť dôraz na duálne vzdelávanie. V súčasnosti je v ňom na Slovensku zapojených len okolo 900 študentov ročne a to je absolútne nedostačujúce,“ upozornil Štefanec s tým, že slovenská vláda, napriek deklaráciám v tejto oblasti nerobí dosť.

„Zažívame tiež nástup elektrických automobilov. O desať rokov ich bude len v Poľsku a v Maďarsku možno až jeden a pol milióna. Ak Slovensko nezachytí tento trend, odbyt z našich fabrík bude postupne klesať. Nie je to úloha len pre samotné automobilky, ale aj pre vládu, ktorá by mala, po vzore Poľska, podporovať rozvoj inovatívnych technológií a budovanie nabíjacích staníc. Politika dotácií na automobil zatiaľ celkom zlyháva. V Európskom parlamente sme doteraz priali celý rad legislatívnych opatrení, ktoré elektromobilitu a smart autá podporujú, vrátane nových pravidiel pre uvádzanie vozidiel na trh, na ktorej som sa podieľal ako tieňový spravodajca.“ 

Viac..  Najpozitívnejší vplyv na rozvoj Slovenska mali podľa Slovákov vstup do EÚ a NATO a prijatie eura

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Preprava odpadu: Europoslanci požadujú prísnejšie pravidlá EÚ

Europarlament v utorok prijal svoju rokovaciu pozíciu na rokovania s vládami EÚ o novom zákone …

Consent choices