miskov
Juraj Miškov, predseda strany SKOK - Európski liberálni demokrati. PHOTO: redakcia/archív SKOK.

Juraj Miškov: Zlá správa pre euroskeptikov- dôvera v jadre EÚ stúpa

Európska komisia zverejnila minulý týždeň výsledky indexu spotrebiteľskej dôvery v Eurozóne, ktorá stúpla na najvyššiu úroveň od roku 2007 a šplhá sa k predkrízovým maximám. Pozitívny je aj výsledok hospodárskeho rastu za prvý kvartál 2017, vývoj zamestnanosti, ktorá klesla na najnižšiu úroveň za posledných osem rokov a výraznejšie posilnenie spoločnej európskej meny po holandských a francúzskych voľbách. Pritom ešte pred rokom bolo takmer na úrovni parity k doláru a ani predpovede začiatkom roka neboli nijako priaznivé.

Ak sa podarí udržať doterajšie tempo hospodárskeho rastu a infláciu na uzde, v jesenných nemeckých voľbách vyhrá, podľa predpokladov, Angela Merkelová a Gréci napriek politickým turbulenciám zvládnu náročnú implementáciu úsporných opatrení – budú mať členovia Eurozóny dôvod na opatrný optimizmus. Pre Slovensko to zároveň znamená nutnosť nielen verbálne artikulovať svoju príslušnosť k jadru EÚ, ale prejsť k činom a začať na úrovni vlády, parlamentu a v médiách serióznu diskusiu o krokoch, ktoré budú na stole hneď po nemeckých voľbách a budú vyjadrovať odhodlanie “jadra” smerovať k ďalšej integrácii členov Eurozóny a Európskej únie.

Viac..  Robert Hajšel o zákaze predaja áut so spaľovacím motorom do roku 2035: Zvolili sme príliš ambiciózny plán

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil Juraj Miškov, predseda strany SKOK – Európski liberálni demokrati a bývalý minister hospodárstva.

O Juraj Miškov

Juraj Miškov
Bývalý poslanec NR SR, exminister hospodárstva a predseda strany SKOK!

Odporúčame pozrieť

Europsky strom roka

Pri rozvoji územnej samosprávy Slovensku pomôžu odporúčania európskych expertov

Zahraniční experti pripravili pre Slovensko odporúčania na zlepšenie fungovania územnej samosprávy. Návrhy sú súčasťou spoločného …

Consent choices