EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Monika Beňová: Pomocou rozvojovému svetu pomáhame aj sami sebe
monika benova
Monika Flašíková Beňová. PHOTO: © European Union- EP.

Monika Beňová: Pomocou rozvojovému svetu pomáhame aj sami sebe

Prvý deň plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP) bude venovaný problematike zlepšovania v oblasti rozvojovej pomoci. Európska únia a jej členské štáty sú globálne jej najväčšími poskytovateľmi.

Rozvojová pomoc je jedným z najdôležitejších nástrojov na vysporiadanie sa s globálnymi výzvami súvisiacimi s chudobou, nelegálnou migráciou, obchodom s drogami, či klimatickými zmenami.Tieto problémy sa netýkajú len krajín tretieho sveta. Ich dôsledky pociťujeme všetci a preto aj riešenia musia byť výsledkom vzájomnej spolupráce. Pomocou rozvojovému svetu tak pomáhame aj sami sebe,“ uviedla poslankyňa EP Monika Flašíková Beňová.

Rozvojová pomoc však nemôže byť len posielaním finančných prostriedkov často skorumpovaným vládam v rámci nedemokratických režimov. „Peniaze sa v nich k ľuďom, ktorí ich reálne potrebujú často ani nedostanú. Pomoc preto musí byť adresnejšia a zameraná na výsledky. Tie majú spočívať v merateľnom zlepšovaní kvality života tamojšej populácie,“ priblížila europoslankyňa.

Viac..  Nezamestnanosť mladých: Aké zlepšenia navrhuje Európsky parlament?

Vďaka rozvojovej pomoci dokáže aj Slovensko napriek tomu, že nepatrí medzi veľké krajiny reálne ovplyvňovať dianie vo svete. Adresátmi pomoci sú v našom prípade napríklad Moldavsko, Gruzínsko, Bosna a Hercegovina, ale aj Keňa či Afganistan.  Zameriava na sedem základných oblastí, medzi ktoré patrí zdravotníctvo, vzdelávanie, budovanie občianskej spoločnosti, či podpora podnikania. Nepochybne v nich máme sami veľa čo zlepšovať. Príbeh Slovenska je však jednoznačne úspechom a odovzdávanie našich skúseností v rozvojových krajinách je veľký záujem,“ uzavrela Monika Flašíková Beňová.

O dac

Odporúčame pozrieť

hazard

Komisia ukončila konania vo veci porušovania právnych predpisov v oblasti hazardných hier

Európska komisia, v súlade so svojím politickým záväzkom strategickejšieho prístupu pri uplatňovaní práva EÚ, sa …

  • mareciino

    Monička by si mala uvedomiť, že rozvojový svet je rozvojový koli tomu, ze kolonizačné krajiny ako GB, FR atď., sa na nich stáročia priživovali a dnes sú prirodzene pozadu, keďže im odtŕhali rozvoj od úst…je to celé pokrytectvo

  • ivosimic

    Neverím, že by si toto skomponovala “Monička” sama, lebo je to celkom rozumné. A do budúcna želám hranolovi aby do svojich radov už nebral bytosti s takou nízkou úrovňou myslenia ako vyššie menovaná, ktorá podľa môjho názoru skúseného starého chlapa je permanentne sexuálne neukojená a z toho plynú jej vyjadrenia na hocičo aj na to, čomu absolútne nerozumie.