Domov / POLITIKA / Monika Beňová: EÚ musí byť lídrom digitálnej ekonomiky
benová
Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO: European Union- EP.

Monika Beňová: EÚ musí byť lídrom digitálnej ekonomiky

Jednotlivé priemyselné odvetvia sú kľúčovým zamestnávateľom tak na Slovensku, ako aj v celej Európskej únii (EÚ). Zaisťujú ekonomickú dynamiku, sú dôležité z hľadiska rozvoja sociálnej politiky a efektívneho zvládania veľkých spoločenských výziev, ktorým sme nútení čeliť.

Dnešné plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu bude venované problematike digitalizácie priemyslu, jeho udržateľnosti a zvyšovaniu konkurencieschopnosti. Sme súčasťou digitálnej priemyselnej revolúcie, ktorá prináša zásadné technologické zmeny. Tie ovplyvňujú obchodné modely, výrobu i spotrebu tovarov a služieb,“ uviedla europoslankyňa Monika Flašíková Beňová. V súčasnosti prebieha globálna súťaž o to, kto sa dokáže novým podmienkam najlepšie prispôsobiť a vyťažiť z nich.

EÚ si vybudovala istý náskok a má tak veľkú šancu byť lídrom digitálnej ekonomiky. Roky je v popredí v znižovaní energetickej náročnosti, podpore využívania obnoviteľných zdrojov energie, inovácií, či v obmedzovaní emisií CO2,“ priblížila poslankyňa. Pre úspech tak bude dôležitá schopnosť ďalšej spolupráce členských štátov v ekonomických otázkach, rozvoj spoločného trhu a priemyselnej základne.

Viac..  EÚ vyzýva na zintenzívnenie politických opatrení na ochranu morí a oceánov

Podpora nových technológií zároveň nesmie znamenať nárast sociálnej neistoty.Práve to zneužívajú populistické a extrémistické strany a hnutia. Sľubujú svojim voličom, že všetko zachovajú tak ako je, prípadne sa ešte vrátia o desiatky rokov naspäť. To však určite nie je správna cesta,“ zdôraznila Monika Flašíková Beňová. Naopak zodpovedné vlády musia podporovať zamestnávateľov v príprave pracovníkov na uplatnenie sa v nových podmienkach. Vytvára to tlak na kvalitu vzdelávania a schopnosť prepájať digitálne zručnosti s odbornou prípravou, čo je práve na Slovensku nanajvýš aktuálnou témou,“ uzavrela europoslankyňa.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

mladi ludia

Poznáme víťazov 13. ročníka súťaže Euroscola. Medzi stredoškolákmi rezonovala najviac téma klímy

Víťazom 13. ročníka súťaže Euroscola sa stala Cirkevná spojená škola vo Vranove nad Topľou. Výsledky …