Domov / EKONOMIKA / Klimatickú dohodu nemožno prerokovať, odkázali Trumpovi európski lídri
Trump
Americký prezident Donald Trump. PHOTO: © European Union- EP.

Klimatickú dohodu nemožno prerokovať, odkázali Trumpovi európski lídri

Štvrtkové vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené štáty odstúpia od parížskej klimatickej dohody z roku 2015, kritizovali aj predstavitelia Nemecka, Francúzska a Talianska. Podľa nich dohoda nemôže byť opätovne prerokovaná, ako žiada Trump.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová a taliansky premiér Paolo Gentiloni v spoločnom vyhlásení uviedli, že dohodu považujú za “základný kameň spolupráce medzi našimi krajinami ohľadne účinného a včasného riešenia zmeny klímy”.

Podľa agentúry AP lídri zdôraznili, že kurz vytýčený v dohode je “nezvratný… Sme presvedčení, že parížsku dohodu nemožno opätovne prerokovať”.

Trump z Bieleho domu vyhlásil, že USA odstúpia od klimatickej dohody, pretože je podľa neho pre Američanov neúnosne drahá. Chce vyjednať takú, ktorá bude pre jeho krajinu “spravodlivá”.

Viac..  Paríž a Kodaň sú za harmonizáciu azylových procedúr

Trumpovo rozhodnutie odstúpiť od dohody o znížení skleníkových plynov s cieľom zmierniť zmeny klímy označil generálny tajomník OSN António Guterres za “veľké sklamanie”.

Podľa šéfa OSN je dôležité, aby práve USA zostali lídrom v otázkach životného prostredia. Guterres vyjadril presvedčenie, že mestá, štáty a podniky po celom svete “budú naďalej demonštrovať víziu a vedenie tým, že budú pracovať na nízkouhlíkovom, odolnom hospodárskom raste, ktorý vytvorí kvalitné pracovné miesta a trhy pre prosperitu 21. storočia”.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

supermarket, potraviny

Slovenský agrorezort upozorňuje na množiace sa škandály nemeckých potravín

Škandály nebezpečných nemeckých potravín, ktoré sa dostali na Slovensko sa množia. Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva …