Domov / TECHNOLÓGIE / EÚ zriaďuje bezplatné „WiFi4EU“ hotspoty
wifi
Ilustračné PHOTO: © European Union.

EÚ zriaďuje bezplatné „WiFi4EU“ hotspoty

Maltské predsedníctvo dosiahlo neformálnu dohodu s Európskym parlamentom o programe financovanom EÚ s názvom „WiFi4EU“ na podporu bezplatného internetu na mestských úradoch, v nemocniciach, parkoch a na iných verejných miestach. Ľahko rozpoznateľný viacjazyčný portál WiFi4EU poskytne používateľom bezplatné a bezpečné vysokorýchlostné pripojenie na internet.

Miestna samospráva alebo iný verejný subjekt ponúkajúci pripojenie môže využívať portál na zabezpečenie ľahkého prístupu k ich digitálnym službám.

„WiFi4EU umožní prístup k rýchlemu internetovému pripojeniu mnohým občanom, ktorí by inak možno nemali možnosť vyskúšať si vysokokvalitné pripojenie“, povedal Emmanuel Mallia, maltský minister pre konkurencieschopnosť, digitálne a námorné hospodárstvo a hospodárstvo služieb. „Podporí sa ním využívanie digitálnych služieb a zmenší sa digitálna priepasť, a to aj na miestach s obmedzeným prístupom na internet.“

V dnešnej dohode sa vymedzuje, ako bude tento program vyzerať, ale jeho rozpočet sa dokončí až po prebiehajúcom strednodobom preskúmaní viacročného finančného rámca EÚ.

V rámci tohto programu budú môcť obce, knižnice, nemocnice a iné verejné subjekty požiadať pomocou jednoduchých administratívnych postupov o finančné prostriedky na inštaláciu miestnych bodov bezdrôtového prístupu. Za prevádzku pripojenia bude zodpovedný samotný verejný subjekt po dobu najmenej troch rokov. Na pokrytie až 100 % oprávnených nákladov sa zabezpečia jednoduché nástroje financovania, akými sú napríklad poukážky.

Viac..  Europoslanec Hojsík sa stal viceprezidentom europarlamentej skupiny na ochranu zvierat

Finančné prostriedky by sa mali na projekty prideľovať geograficky vyváženým spôsobom v rámci krajín EÚ a vo všeobecnosti podľa zásady „kto prv príde, ten prv berie“. Žiadateľov z krajín s nízkou mierou účasti bude možné v určitej miere uprednostniť.

S cieľom zabezpečiť, aby finančná pomoc nenarúšala hospodársku súťaž alebo neodradila súkromné investície, sú oprávnené len projekty, ktoré nie sú duplicitné s existujúcimi súkromnými alebo verejnými internetovými pripojeniami.

Cieľom je schválenie rozpočtu pre tento program a dokončenie technických prác v dostatočnom čase na to, aby sa program mohol začať vykonávať do konca roku 2017.

Predsedníctvo predloží výsledok dnešných rokovaní členským štátom na schválenie v nadchádzajúcich týždňoch, aby sa projekt mohol začať tak, ako sa plánovalo.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

burza

Libra prudko stúpla po správe o dosiahnutí dohody o brexite

LONDÝN – Britská libra prudko stúpla po správe o dosiahnutí dohody o brexite medzi vyjednávacími …