EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ŠKOLSTVO / Vedomostná súťaž Mladý Európan pozná svojich víťazov
Mlady Europan 2017
Víťazi celoslovenského finále súťaže Mladý Európan z gymnázia Grösslingová, Bratislava. PHOTO: Zastúpenie EK v SR.

Vedomostná súťaž Mladý Európan pozná svojich víťazov

Dnes (6. júna) sa v Bratislave uskutočnilo finále 12. ročníka vedomostnej súťaže Mladý Európan. Víťazi si hodnotné ceny v podobe študijno-informačnej návštevy inštitúcií Európskej únie v Bruseli, laptopov či tabletov a iných zaujímavých cien prevzali od vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušana Chreneka a riaditeľky Odboru informovanosti a publicity Úradu vlády Ingrid Šramkovej.

Vo finále sa stretlo 13 súťažných družstiev – víťazov regionálnych kôl – zo stredných škôl z celého Slovenska, ktorí si zmerali svoje sily vo vedomostiach  z oblasti európskej histórie, geografie, zaujímavostí o EÚ, či významných osobností EÚ a jej členských krajín.

Súťaž je určená študentom 2. a 3. ročníkov gymnázií a stredných odborných škôl z celého Slovenska. Organizuje ju Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku spoločne s 12 regionálnymi informačnými centrami Europe Direct.

Tohtoroční víťazi: 

  1. miesto: Gymnázium Grösslingová, Bratislava
  2. miesto: Gymnázium Javorová, Spišská Nová Ves
  3. miesto: Gymnázium Dominika Tatarku, Poprad

„Blahoželám víťazom 12. ročníka Mladého Európana, ktorí preukázali skvelé vedomosti o Európskej únii a jej hodnotách. Odmenou sú im okrem nadobudnutého rozhľadu aj zaujímavé ceny. Som rád, že záujem o súťaž každoročne stúpa. Dokazuje to, že medzi študentmi a mladými ľuďmi je stále záujem o európske záležitosti a dianie okolo nás. Rastie nám nová generácia, ktorá bude vedieť dobre využívať rozsiahle európske príležitosti a práva,” uviedol v tejto súvislosti vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.

Viac..  Až 15 000 mladých ľudí bude mať príležitosť precestovať Európu zdarma

Záštitu nad súťažou tento rok prevzali predseda vlády SR Robert Fico a podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Spoluorganizátorom a partnerom súťaže bol Úrad vlády Slovenskej republiky ako Riadiaci orgán Operačného programu Technická pomoc. 

Mladý digitálny Európan: víťazi celoslovenského kola

Súbežne so súťažou Mladý Európan v Bratislave uskutočnilo celoslovenské finále súťaže Mladý digitálny Európan 2017, vedomostnej súťaže (elektronický test) pre žiakov 2. a 3. ročníkov gymnázií a stredných odborných škôl z celého Slovenska.

Tohtoroční víťazi:

  1. miesto: Radovan Hančuľák, Evanjelické gymnázium Jána Ámosa Komenského, Košice
  2. miesto: Samuel Tóth, Gymnázium M. Kováča , Banská Bystrica
  3. miesto: Mária Csontos, Gymnázium Hansa Selyeho s VJM, Komárno

Súťaž Mladý digitálny Európan 2017 prebehla formou školského online elektronického testovania prostredníctvom elektronického testovacieho systému e-Test. Do školského kola sa zapojilo takmer 2 000 stredoškolákov z viac než 120 stredných odborných škôl a gymnázií, pričom do celoštátneho kola postúpilo najlepších 8 žiakov.

Organizátorom podujatia je Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci s Národným ústavom certifikovaných meraní vzdelávania. Záštitu nad súťažou tento rok prevzal minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Peter Plavčan. 

O dac

Odporúčame pozrieť

brexit

Británia chce napriek brexitu zotrvať s EÚ v colnej únii. Vláda je ale v názoroch nejednotná

LONDÝN / Británia plánuje Bruselu oznámiť, že je odhodlaná zotrvať v colnom zväzku s Európskou úniou …