nakupovanie online

Poslanci požadujú rovnakú ochranu detí v televízii aj online

Podľa poslancov Výboru pre kultúru by sa mali na deti vzťahovať rovnaké pravidlá ochrany v prípade televízie, ako aj v prípade reklamy alebo internetu.

Výbor pre kultúru definoval tri základné smery, ktorými sa chce pri úprave smernice o audiovizuálnych službách uberať. Žiadajú ochrániť deti proti násiliu, terorizmu, nenávisti a proti škodlivej reklame. Okrem toho žiadajú nové kvóty pre televíznu reklamu a 30 % kvóty na európske diela v obsahoch.

Ochrana detí proti násiliu, nenávisti či terorizmu

Mediálne platformy s audiovizuálnym obsahom by podľa poslancov mali prijať opatrenia na to, aby sa zamedzilo podnecovaniu k násiliu či k nenávisti. Za týmto účelom budú prevádzkovatelia musieť zaviesť jednoduchý mechanizmus, ktorý by užívateľom ich platformy umožnil na nevhodné videá upozorniť.

Poslanci k tomu pripájajú aj návrh o zákaze reklamy a umiestňovaní produktov pre tabak, elektronické cigarety alebo alkohol. To by však po novom neplatilo len pre televízie, ale aj pre prevádzkovateľov týchto audiovizuálnych médií.

Viac..  Ministri zahraničných vecí krajín EÚ rozšírili sankcie proti Bielorusku

Spravodajkyňa Sabine Verheyen z Európskej ľudovej strany povedala: Reklamy v programoch zameraných na detské publikum budú obmedzené, povolené len v obmedzenom rozsahu alebo budú úplne zakázané.”

Okrem toho sa poslanci rozhodli obmedziť maximálnu dennú kvótu na reklamu na 20 %. Tiež požadujú navýšenie kvóty na európske diela z 20 % navrhovaných Komisiou na 30 %. Na základe pozmenených pravidiel by tak členské prispievali na vznik európskych diel buď priamou investíciou do obsahu, alebo tým, že prispejú k národným fondom.

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

Európska lieková agentúra schválila vakcínu firmy Pfizer pre deti vo veku 5 až 11 rokov

Európska lieková agentúra (EMA) vo štvrtok schválila podávanie vakcíny proti koronavírusu od firmy Pfizer deťom …