theresa may
Britská premiérka Theresa May. PHOTO: © European Union.

V Británii začali predčasné voľby. May si verí

LONDÝN / Vo štvrok sa začali predčasné parlamentné voľby. Tie sa odohrávajú v napätom ovzduší, vzhľadom na nedávne útoky v Londýne a Manchestri, pre ktoré museli predvolebnú kampaň dvakrát prerušiť. Od bezpečnostnej tematiky sa premiérka Theresa May snažila vrátiť k brexitu. Prieskumy sa zhodujú, že voľby vyhrajú konzervatívci. Volebné miestnosti sa otvorili o ôsmej ráno a zavrú sa v noci o 23:00 nášho času.

“Čo sa týka zajtrajších volieb, myslím si, že … otázky, ktoré si ľudia musia položiť, sú dnes presne také ako boli na začiatku kampane,” povedala v stredu na predvolebnom zhromaždení vo východoanglickom Norwichi. “Prvá otázka je, komu dôverujete, že má moc a pevné vedenie, aby vyjednal tú najlepšiu dohodu pre Britániu v Európe,” citovala ju tlačová agentúra Reuters. Vodcu opozičnej Labouristickej strany Jeremyho Corbyna sa pokúsila vykresliť ako slabého lídra, ktorý by zničil britskú ekonomiku a priviedol krajinu ku krachu v chaotických rokovaniach o brexite.

Corbyn: Vyššie dane pre bohatých

Corbyn povedal svojim stúpencom v Colwyn Bay v severnom Walese, že “výber je celkom jednoduchý. Päť ďalších rokov konzervatívnej vlády, päť ďalších rokov šetrenia, päť ďalších rokov škrtov. Alebo niečo iné.” Vodca labouristov obviňuje finančnú politiku vládnucich konzervatívcov, že ubližuje chudobným a zvyšuje sociálnu nerovnosť. Labouristi navrhujú zvýšiť dane pre päť percent najbohatších, rozšíriť práva pracujúcich, zrušiť školné na univerzitách a investovať 250 miliárd libier (287 miliárd eur) do infraštruktúry.

May vie, čo robí

May vypísala pred mesiacom predčasné parlamentné voľby, aby si posilnila postavenie pred rokovaním o podmienkach brexitu. Potrebuje mať širšiu väčšinu ako 12 poslaneckých kresiel, ktoré získal vo voľbách v roku 2015 jej konzervatívny predchodca David Cameron. Tesné víťazstvo by spochybnilo jej autoritu vnútri strany aj pri rokovaniach s EÚ.

Viac..  Rokovania o brexite sa nevyvíjajú dobre. Ovplyvniť to môže aj našich občanov či firmy

Prieskumy sú jednoznačné

Stredajšie prieskumy verejnej mienky naznačili, že May vo štvrtkových voľbách posilní parlamentnú väčšinu konzervatívcov. Podľa prieskumu inštitútu ICM by mala získať väčšinu 96 kresiel, čo by bolo najviac od čias premiérky Margaret Thatcher. Podobne sa vyjadril aj denník Independent. Prieskum, ktorý pre denník urobila agentúra ComRes, naznačil, že by Mayová mohla mať väčšinu 74 kresiel. A napokon aj prieskum YouGov, podľa ktorého sa náskok konzervatívcov zvýšil počas víkendu na sedem percent, uviedol, že May posilní svoju moc v parlamente.

Všetky tieto prieskumy sa uskutočnili po sobotňajšom teroristickom útoku v Londýne. Experti hovoria, že rozdiely vo výsledkoch prieskumov závisia od toho, koľko mladých voličov, ktorí zvyčajne podporujú labouristov, bude hlasovať. Kritici prieskumov upozornili na skutočnosť, že nedokázali presne predpovedať výsledky parlamentných volieb v roku 2015 ani minuloročného referenda o odchode z EÚ, dodal Reuters. Očakáva sa, že konzeratívci síce vyhrajú, otázne ale zostáva, či budú mať v Dolnej snemovni potrebnú väčšinu. Labouristom na čele s Jeremym Corbinom sa totiž niekoľko týždňov úspešne darí znižovať ich náskok.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

brexit

Rokovania o brexite sa nevyvíjajú dobre. Ovplyvniť to môže aj našich občanov či firmy

BRATISLAVA / Rokovania medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom o budúcej obchodnej dohode sa zatiaľ nevyvíjajú …