EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Juraj Miškov: Koľko peňazí z eurofondov Slovensko získalo?
miskov
Juraj Miškov, predseda strany SKOK - Európski liberálni demokrati. PHOTO: redakcia/archív SKOK.

Juraj Miškov: Koľko peňazí z eurofondov Slovensko získalo?

EÚ funguje na princípe solidarity. V rámci solidarity získalo Slovensko od bohatších členských štátov miliardy eur, ktoré použilo na rozvoj dopravnej infraštruktúry, regeneráciu sídiel, modernizáciu škôl a nemocníc, znižovanie nezamestnanosti, digitalizáciu kultúrneho dedičstva, informatizáciu verejnej správy, rozvoj poľnohospodárstva či zlepšenie životného prostredia.

Koľko peňazí z eurofondov Slovensko získalo?

Za prvých 10 rokov nášho členstva v EÚ prijalo Slovensko z rozpočtu EÚ celkom 12,86 miliardy eur. Ak očistíme tieto príjmy o odvody SR do rozpočtu EÚ, dostaneme čistú finančnú pozíciu SR voči EÚ, ktorá bola v tomto období 6,75 miliardy eur. Tieto údaje sú sumárne za dve programové obdobia 2004 – 2006 a 2007 – 2013, pričom prostriedky z programového obdobia 2007 – 2013 Slovensko dočerpávalo ešte v rokoch 2014 a 2015, takže naša čistá finančná pozícia sa ďalej zvyšovala.

Napríklad, len za rok 2015, keď SR čerpala historicky najviac európskych peňazí, čistá finančná pozícia SR voči EÚ bola rekordných 3,6 miliardy eur (dočerpávanie prostriedkov z programového obdobia 2007 – 20013 a začiatok programového obdobia 2014 – 2020). Ak teda diskutujeme o tzv. “zisku” z nášho členstva v EÚ. Slovensko doteraz získalo už niekoľko miliárd eur, ktoré v súčte prevyšujú ročné daňové príjmy štátneho rozpočtu SR.

Viac..  EÚ podpísala s Nórskom dohodu o posilnení spolupráce v oblasti DPH

Ako tieto európske peniaze Slovensko využilo?

Slovensko za eurofondy postavilo 130 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest, zmodernizovalo 1830 kilometrov ciest I., II. a III. triedy a 80 kilometrov železníc, vybudovalo električkovú trať cez Starý most v Bratislave a zrekonštruovalo električkové trate v Košiciach. Za európske peniaze sa tiež vozíme v 115 nových vlakoch, 93 električkách a 120 trolejbusoch.

Mohli sme zregenerovať 1200 sídel a verejných priestranstiev, vymeniť či osadiť 50-tisíc svietidiel v 400 obciach, vybudovať 1800 kilometrov novej kanalizácie a zrekonštruovať 43 čistiarní odpadových vôd. Zmodernizovalo sa 1050 škôl, 88 nemocníc a polikliník ako aj 208 zariadení sociálnej pomoci. Európske peniaze priamo podporili 788 malých a stredných podnikov, 167 vedeckých inštitúcií a 570 zariadení cestovného ruchu. Postavilo sa 26 priemyselných parkov a celkovo pomohli eurofondy vytvoriť 130-tisíc nových pracovných miest.

Všetky výhody členstva Slovenska v EÚ si môžete prečítať tu.

O Juraj Miškov

Juraj Miškov
Bývalý poslanec NR SR, exminister hospodárstva a predseda strany SKOK!

Odporúčame pozrieť

Vybor EP

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä dane a testy na zvieratách

Poslanci sa budú tento týždeň zaoberať zdaňovaním firiem, zákazom testovania kozmetiky na zvieratách a viacerými …

 • inšpektor

  No a všetko toto by sme boli zrealizovali z daní strategických podnikov (plynárne,elektrárne, telekomunikácie), ktoré sme takmer darovali tým krajinám EÚ, ktoré sú akože donormi rozpočtu EÚ. To len, aby bolo jasné, že nie všetci na Slovensku sú hlupáci a nevedia napočítať do desať.

  • Rudolf Vlašic

   No veď mu píšem, nech napíše aj to, kolko miliard odchádza zo Slovenska do západných krajín na dividendách, ktoré si odmakali naši zamestnanci s biednymi platmi na prospech akýchsi “darcov” Ono to vychádza približne 1: 1. Takže pán Miškov, ako tu píše inšpektor, nie všetci Slováci sú nahlúplí, každá minca má dve strany. Hodnotiť treba z každého pohľadu.

   • Samuel Nacin

    Jasne pani, hlavne ze pred predajom to boli ‘zlate vajcia’ nasej ekonomiky, tieto podniky, asi si nepamatate, ako boli stale v strate ( vid nemocnice), aku mali produktivitu a ako sa tunelovali … samozrejme, ze cena predaja/privatizacie je iny pribeh ( zrejme mohla byt vyssia)…, ale lepsie, ako to nechat skrachovat.

    • inšpektor

     Nič by neskrachovalo. Ospravedlňovať zvrátený predaj energetických podnikov do zahraničia tým, že ich riadia zlodeji je typická “miklošovina”. Miesto toho, aby sme pozatvárali zlodejov, predáme nosnú kostru hospodárstva zahraničiu. A to tu v inej podobe pretrváva dodnes. Eurofondy sú predovšetkým zlatá baňa pre politické strany a hlavne oligarchov prisatých na ne. Bez fondov by sme nerealizovali mnohokrát čisté zbytočnosti a nemuseli ich ešte kofinancovať zo štátneho rozpočtu. Ani dnes nie je táto impotentná spoločnosť schopná vyprášiť zlodejov včele krajiny, ktorí devastujú ekonomiku, od korýt. Keby sa to podarilo, žiadne fondy nepotrebujeme.

     • Samuel Nacin

      Za prve, ja nic neobhajujem, len pripominam vtedajsi ekon. stav a samozrejme, nekrachlo by vsetko a to co nie, by sme dotovali dalej z dani + z dani su platenin nezamestnani ( najhorsi vlastnik je stat=spolocnost, nik nema volu budovat a setrit, ked kradnut je take krasne a lahke, zo spolocneho sa to aj lahsie v hlave ospravedlni)
      Zatvorit zlodejov, nech sa paci do politiky a urobit poriadok, ja som si vedomy, ze na to nemam, lebo by som musel klamat …
      Ano fondy = zlata bana pre vyvolenych – to iste ako bod vyssie
      Co Vam mam povedat, ked neviem presvedcit cele svoje okolie, aby islo aspon volit, tak sa musim zmierit, kde a s kym zijem alebo odist, ale ani vonku to nie celkom ruzove …

 • Andrea Adka

  keby zahranicne firmy platili dane tam kde je podnik maly by sme viac ako s eu fondou dividendy zisk podnikou kde koncia u nas nie tak o com to je

 • Andrea Adka

  mozno 5 percent tomu veri kazdy uz vie ako to je naozaj