Domov / MOTORIZMUS / Kamionisti v Nemecku už nemôžu spať vo vozidle, nariadenie je v rozpore s poisťovňami
vodic
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Kamionisti v Nemecku už nemôžu spať vo vozidle, nariadenie je v rozpore s poisťovňami

BRATISLAVA / Vodiči kamiónov dostali ďalšie nové nariadenie. A platí aj pre Slovákov. Po príchode do Nemecka musia od konca mája dodržiavať nariadený víkendový odpočinok – spať ale nemôžu hocikde, musia sa ubytovať napríklad v hoteli na 45 hodín. Zástupcovia ČESMAD-u hovoria, že ide o jedno z ďalších nezmyselných opatrení, ktorým chcú vytlačiť dopravcov z východnej Európy. Kamióny sú totiž vybavené posteľami a všetkým, čo vodič potrebuje na to, aby si pohodlne odpočinul v aute.

Slovenskí prepravcovia sa pri cestách do krajín západnej Európy podľa vlastných slov stále častejšie dostávajú do čoraz komplikovanejších situácií plných byrokracie a nezmyselných príkazov. “Koncom mája Nemecko prijalo zákon, že vodiči nemôžu tráviť 45-hodinový odpočinok vo vozidlách,” povedal riaditeľ ČESMAD-u Pavol Jančovič.

Nariadenie z Nemecka je totiž v rozpore s tým, čo vyžadujú poisťovne. Vodič má totiž zároveň dohliadnuť na tovar, ktorý vezie, a preto sa nemá vzďaľovať z kamiónu. “Nakoniec tam nebudeme jazdiť,” hovorí kamionista Rudolf Jánoš. Za porušenie pravidiel však hrozia vysoké pokuty, napríklad v Rakúsku boli pokuty častejšie udelené zahraničným ako domácim spoločnostiam.

Viac..  Orbán chváli novozvolenú šéfku Európskej komisie

“Za posledných 5 rokov bolo zahraničným spoločnostiam udelených 20 miliónov eur pokút,” opisuje Wilfried Serles, dopravný expert z Rakúska. Zástupcovia ČESMAD-u tvrdia, že opatrenia štátov EÚ voči slovenským dopravcom sú likvidačné a o zmene, ktorá by situáciu zmiernila, by mali rokovať premiéri. Nariadený víkendový odpočinok ma totiž platiť nielen v Nemecku.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

stavba

Brusel schválil financovanie výstavby diaľnice D1 pri Prešove. Čerpať môžme 278 miliónov

BRATISLAVA / Európska komisia schválila financovanie projektu výstavby úseku diaľnice D1 Prešov, západ – Prešov, juh. …