vodic
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Kamionisti v Nemecku už nemôžu spať vo vozidle, nariadenie je v rozpore s poisťovňami

BRATISLAVA / Vodiči kamiónov dostali ďalšie nové nariadenie. A platí aj pre Slovákov. Po príchode do Nemecka musia od konca mája dodržiavať nariadený víkendový odpočinok – spať ale nemôžu hocikde, musia sa ubytovať napríklad v hoteli na 45 hodín. Zástupcovia ČESMAD-u hovoria, že ide o jedno z ďalších nezmyselných opatrení, ktorým chcú vytlačiť dopravcov z východnej Európy. Kamióny sú totiž vybavené posteľami a všetkým, čo vodič potrebuje na to, aby si pohodlne odpočinul v aute.

Slovenskí prepravcovia sa pri cestách do krajín západnej Európy podľa vlastných slov stále častejšie dostávajú do čoraz komplikovanejších situácií plných byrokracie a nezmyselných príkazov. “Koncom mája Nemecko prijalo zákon, že vodiči nemôžu tráviť 45-hodinový odpočinok vo vozidlách,” povedal riaditeľ ČESMAD-u Pavol Jančovič.

Nariadenie z Nemecka je totiž v rozpore s tým, čo vyžadujú poisťovne. Vodič má totiž zároveň dohliadnuť na tovar, ktorý vezie, a preto sa nemá vzďaľovať z kamiónu. “Nakoniec tam nebudeme jazdiť,” hovorí kamionista Rudolf Jánoš. Za porušenie pravidiel však hrozia vysoké pokuty, napríklad v Rakúsku boli pokuty častejšie udelené zahraničným ako domácim spoločnostiam.

Viac..  Ivan Štefanec: Spaľovacie motory majú dostať ešte šancu, vyvíjajú sa syntetické palivá

“Za posledných 5 rokov bolo zahraničným spoločnostiam udelených 20 miliónov eur pokút,” opisuje Wilfried Serles, dopravný expert z Rakúska. Zástupcovia ČESMAD-u tvrdia, že opatrenia štátov EÚ voči slovenským dopravcom sú likvidačné a o zmene, ktorá by situáciu zmiernila, by mali rokovať premiéri. Nariadený víkendový odpočinok ma totiž platiť nielen v Nemecku.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europsky strom roka

Pri rozvoji územnej samosprávy Slovensku pomôžu odporúčania európskych expertov

Zahraniční experti pripravili pre Slovensko odporúčania na zlepšenie fungovania územnej samosprávy. Návrhy sú súčasťou spoločného …

Consent choices