EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Ľubomír Galko: Londýn a Manchester – hlavne nepanikárme
galko
Ľubomír Galko. PHOTO: Archív ĽG.

Ľubomír Galko: Londýn a Manchester – hlavne nepanikárme

Po teroristickom útoku v Manchestri (písal som o ňom TU) sme boli vo veľmi krátkej dobe svedkami ďalšieho teroristického útoku. Opäť to bol tzv. „mäkký“ cieľ, tento krát nie koncert, ale priamo ulica a návštevníci reštaurácií, či barov. Trojica útočníkov najskôr v sobotu večer vrazila dodávkou do chodcov na Londýnskom moste  a potom zaútočila nožmi na ľudí v neďalekej nákupnej zóne Borough Market. Teroristi zavraždili osem osôb, päťdesiat ľudí zranili, z nich dvadsaťjeden je vo vážnom stave. Polícia všetkých troch teroristov zastrelila; osem policajtov na nich vypálilo dovedna 50 výstrelov.

Iniciatíva SNS 

Na tieto posledné útoky zareagoval bleskovo predseda NR SR Andrej Danko a oznámil, že chce urýchlene uzákoniť, aby sa na všetkých koncertoch povinne „kontrolovali batohy“. Našťastie, po prvotnej odmietavej reakcii viacerých oponentov z radov opozície aj bezpečnostných expertov postupne zmenil rétoriku – začali, on aj jeho predseda branno-bezpečnostného výboru Andrej Hrnko, hovoriť o nových „evakuačných plánoch“, o zmiešanej komisii, ktorá legislatívu spracuje, o dostatočnom čase na jej prípravu (na jeseň) a podobne. Chvalabohu.

Je Slovensko bezpečné?

Slovensko JE dlhodobo z hľadiska teroristických útokov bezpečnou krajinou a riziko týchto útokov je nízke. Aj preto bol 11.5.2017 znížený stupeň teroristického ohrozenia na najnižší (z druhého stupňa na prvý stupeň). Na druhý stupeň bol zvýšený po teroristických útokoch v Bruseli 23.marca 2016 a na tejto úrovni zostal aj počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Dôvodov, prečo je Slovensko bezpečnou krajinou, je viacero. Sú to dôvody tak geografické, ale aj iné zloženie obyvateľstva, než aké majú napríklad Francúzsko, Veľká Británia. Zároveň sú to dôvody aj minimálnej vojenskej angažovanosti sa Slovenska v krajinách mimo EÚ (viac-menej sa angažujeme len v humanitárnych alebo poriadkových operáciách medzinárodného krízového manažmentu a zahraničných misiách), takže aj snaha o takýto druh pomsty voči Slovensku u potenciálnych teroristov neprevláda.

Nie je žiaden predpoklad, že by sa situácia z hľadiska bezpečnosti u nás mala zmeniť.     

Čo netreba a čo treba robiť na Slovensku

O Ľubomír Galko

Ľubomír Galko
Ľubomír Galko - exminister obrany, tímlíder SaS pre vonkajšiu a vnútornú bezpečnosť, poslanec NR SR.

Odporúčame pozrieť

Fico

Fico chce úrad na ochranu verejného záujmu. Má chrániť ľudí bojujúcich proti korupcii

BRATISLAVA / Na Slovensku sa pripravuje zriadenie úradu na ochranu verejného záujmu, ktorého cieľom bude ochrana …

  • Marty

    Plne suhlasim. Podla mojho nazoru je plne postacujuce, ak MV SR vyda metodicke usmernenie pre organizatorov hromadnych podujati. Nie je potrebne sit horucou ihlou nove zakony, staci poriadne aplikovat tie sucasne… Navyse organizatori akcii ako Pohoda, ci Topfest maju vlastne timy bezpecnostnych analytikov a v niektorych ohladoch su lepsi, nez odbornici z MV SR