Monika Smolkova
Europoslankyňa Monika Smolková. PHOTO: © European Union- EP.

Monika Smolková: Erasmus je výborná skúsenosť pre študentov z ekonomicky slabších rodín

BRATISLAVA / Cez výmenný program Erasmus, kedy študenti môžu študovať na zahraničných školách, sa už narodilo milión Erasmus detí. Ide o najúspešnejší európsky projekt, vďaka ktorému uzavreli manželstvá státisíce ľudí, môžu sa vzdelávať, ale aj bezplatne spoznať nové krajiny. Európsky parlament preto plánuje program rozšíriť, aby ho mohlo využiť ešte viac ľudí. 

Až tretina absolventov Erasmus žije s partnerom z inej krajiny a viac ako štvrtina z nich (27 percent) dokonca svoju lásku spoznala priamo v rámci svojej stáže alebo štúdia. Štúdia Európskej komisie dokonca odhaduje, že za dobu existencie programu sa týmto párom narodilo odhadom až milión “erasmáckých” detí a vzniklo na 400 tisíc párov.

“Ja si pamätám, keď som ešte ako eurokomisár pre mládež v roku 2009 odovzdával diplomy tzv. dvojmilióntým študentom,” spomína podpredseda EK pre energetiku Maroš Šefčovič. Doteraz sa programu zúčastnilo 9 miliónov ľudí. Kedysi bol zameraný na študentskú výmenu, teraz je aj pre učiteľov a zahŕňa aj pobyty v podnikoch. “Je to výborná skúsenosť pre študentov z ekonomicky slabších rodín,” hovorí Monika Smolková z Európskej ľudovej strane.

V rámci Erasmu si študent môže vybrať z mnohých programov či už ide o vzdelávanie alebo prax vo firme. Europarlament na to dáva približne 2 miliardy eur ročne. Europoslanci sa zhodujú na tom, že program nesmie skončiť, a preto jeho rozpočet budú každý rok zvyšovať.  

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

Viac..  Európsky parlament zosúlaďuje vnútorné pravidlá s mandátom EPPO

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Nové povinnosti pre firmy, ktoré pôsobia v krajinách EÚ. Na čo sa pripraviť, a ktorých spoločností sa novo prijatá smernica dotkne

Nové povinnosti pre firmy, ktoré pôsobia v krajinách EÚ. Na čo sa pripraviť, a ktorých …

Consent choices