EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Jana Kiššová: Vláda sa opäť plesla po vrecku! Z našich daní.
Kissova
Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS. PHOTO: archív SaS.

Jana Kiššová: Vláda sa opäť plesla po vrecku! Z našich daní.

A máme tu opäť Vianoce! Nie tie skutočné, decembrové a samozrejme, nie pre všetkých. Vlastne – opäť len pre vyvolených. Teda aby som bola úplne presná, len pre jedného japonského šťastlivca.

Ako to už býva v našej krajine dobrým zvykom, členovia vlády sa opäť plesli po vrecku! Konkrétne po tom, do ktorého prispievame my všetci. Lebo z cudzieho sa rozdáva najlepšie.

Firma Minebea Slovakia požiadala od štátu investičnú pomoc takmer 20 miliónov eur na vybudovanie nového podniku priemyselnej výroby a na vytvorenie nových pracovných miest v lokalite Košice. Vyplýva to z investičného zámeru zverejneného ministerstvom hospodárstva, ktorý prerokovala a schválila vláda. Cieľom je vybudovanie závodu na výrobu mechatronických pohonných systémov. Súčasťou zámeru je taktiež vybudovanie R&D centra, ktoré bude zamerané na výskum a vývoj v oblasti mechatronických pohonných systémov.

Nedávno som kritizovala, že vláda schválila „darček“ automobilke Peugeot Citroën vo výške 18,6 milióna eur formou daňových prázdnin. Ide pritom o región západného Slovenska, kde sa nezamestnanosť pohybuje na úrovni štatistickej chyby a nepracuje tam snáď už len ten, kto ozaj nechce. V prípade firmy Minebea ide o nevídaný pokrok. Vláda si všimla, že existuje aj východné Slovensko! Do Košíc má poputovať krásnych 19,25 milióna eur. Firma Minebea Slovakia sľubuje za päť rokov vytvoriť 1100 pracovných miest. Netreba azda ani viac ako kalkulačku, aby sme si vypočítali, že investícia nie je až taká výhodná ako sa môže zdať.

Keby bola skupina Minebea nejaký startup začínajúcich podnikateľov so skromným vstupným kapitálom a vynikajúcim nápadom, možno to ľahšie predýcham. Ak by išlo o slovenského podnikateľa v Rimavskej Sobote s takmer 30%-nou nezamestnanosťou, tiež by som viac zvažovala kritiku. Ale bavíme sa tu o globálnom lídrovi vo výrobe mechatronických a elektronických súčiastok a komponentov pre oblasť automotive. Hovoríme o skupine, ktorá bola založená v roku 1951 a v súčasnosti pôsobí v Ázii, v Severnej Amerike a v Európe. Prostredníctvom svojich 68 dcérskych spoločností spoločne zamestnávajúcej viac ako 60 tisíc zamestnancov. Ich konsolidované ročné tržby prekračujú 4,5 miliardy eur. Investícia vo výške 60 miliónov eur, za ktoré postaví závod v Košiciach, pre tohto hráča predstavuje „neuveriteľných“ 1,3 percenta z ročných tržieb! Slovenská vláda tomuto gigantovi prispeje približne 20 miliónov, čiže preplatí tretinu investície. Áno, aj z peňazí nezamestnaných, pracujúcich alebo podnikajúcich v Sobranciach, Michalovciach, Prešove, a tak podobne.

Viac..  Ivan Štefanec: Odmietli sme centralistický experiment so spoločnou kandidátkou

Ak ste skúšali niekedy podnikať, určite by ste ocenili, keby vám niekto takto finančne pomohol. Ale ako sa už stalo v našej krajine smutným zvykom, socialistická vláda pomáha hlavne silným a veľkým, obvykle zahraničným, ktorí by si poradili aj bez toho. Na vytvorenie jedného pracovného miesto sa všetci poskladáme sumou 18 tisíc eur. Ak počítame, že priemerná mzda v Košickom kraji je približne 650 eur, vystačí vládna investícia japonskému investorovi aj s odvodmi na preplatenie 20 mesačných platov svojich zamestnancov

Na stimuly veľkým a silným prispievajú všetci obyvatelia Slovenska, a to vrátane ľudí z Košíc, Michaloviec, Trebišova alebo Sobraniec. Áno, aj podnikatelia, zamestnanci, aj nezamestnaní. Mnohí podnikatelia by možno tiež zamestnali nových ľudí, ak by mali nižšie dane, štedré dotácie alebo iné štátne úľavy. A hlavne, ktorým by sa lepšie podnikalo, ak by nemali pracovný trh zdeformovaný dotovanými firmami, ktoré si môžu dovoliť pri tučných dotáciách viac. Viac všetkého. Viac investícií, viac ľudí, vyššie platy, viac benefitov. A môžu si dovoliť aj preplatiť ľudí.

Chápem. Vláda má vo svojom programe podporu podnikateľov. Ale prečo len zopár konkrétnych? Lebo tak sú  nastavené zákony. Treba ich zmeniť. A verím, že ich aj zmeníme.

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravila Jana Kiššová, predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti, predsedníčka Komisie pre podnikateľské prostredie, podporu MSP a živnostníkov a podpredsedníčka strany SaS.

O Jana Kiššová

Jana Kiššová
Predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti, predsedníčka Komisie pre podnikateľské prostredie, podporu MSP a živnostníkov, podpredsedníčka strany Sloboda a Solidarita, poslankyňa NR SR /SaS/.

Odporúčame pozrieť

Galko

Ľubomír Galko: Personál a výcvik v Ozbrojených silách SR

Ozbrojené sily SR (OS SR) trpia nízkym záujmom. Nových príslušníkov s patričným vzdelaním a predpokladmi sa dlhodobo …

 • ivosimic

  Skúsme si dať otázku: Koľko asi za túto tzv. úľavu kvaplo týmto našim “umelcom” ktorí toto priklepli?

 • Ceaucesku

  Teta Kiššová … Neotravujte takými hlúposťami ! Čo vlastne od nás očakávate ? Sa vám čudujem , že s tým neprestanete .

  • Milan Schauhuber

   Nepredpokladám, že od Teba sa dá očakávať niečo viac, ako si napísal. Tak s tým láskavo prestaň!

   • Ceaucesku

    Koľko dáš ak prestanem ? Ani teta Kiššová predsa nehrabe zadarmo …

 • Eva Spanikova

  2 roky pracujem zadarmo na svojom internetovom projekte a dodavatelov platim z penazi zarobenych a zdanenych v korporatom svete na Slovensku. Sanca uspechu je mozno tak 10%. Stimul 18tis od statu by mohlo byt to, co by rozhodlo, ze sa snazenie vyplati a firma sa rozbehne a podpori drobnych slovenskych podnikatelov, ktorym by moj projekt prinasal zakaznikov alebo snaha sa nevyplati. V tom pripade sa mozem vratit s nulovou motivaciou do nejakej dalsej korporacie s nulou na ucte. A s pocitom, ze za tie peniaze a namahu sa dal precestovat svet aj 2krat.

  Za tych 60 milionov mohli podporit sumou 18tis eur 3333 malych slovenskych podnikatelov s podobnym pribehom ako moj. Pre takych ludi by to bola velmi vyznamna pomoc. Radsej to dali korporacii, pre ktoru je to male prepitne.