peniaze
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Slováci sú na chvoste rebríčka v investovaní

BRATISLAVA / V oblasti investovania sme na chvoste rebríčka. Pred nami sú napríklad Česko, Poľsko, Taliansko či Maďarsko. Slováci patria v oblasti investovania ku konzervatívcom. Väčšinu svojich peňazí držia na účtoch alebo v hotovosti. V zhodnocovaní peňazí sme stále na chvoste rebríčka. Pred nami sú krajiny ako Česko, Poľsko, Taliansko či Maďarsko.

Uchovávanie peňazí na účtoch je na jednej strane bezrizikové, no spája sa s ním nulový, v niektorých prípadoch aj záporný výnos.

Slovensku ako krajine chýba história investovania. Ľudia s tým buď nemajú skúsenosti alebo ich od investovania odrádzajú emócie. “Často si ľudia myslia, že na investovanie je treba veľké množstvo peňazí. Nie je to tak. Existujú programy, kde ľudia môžu investovať už od 15 eur mesačne. Keď sa pozriem, že kino pre dvoch stojí 15 eur,” vysvetľuje Silvia Čechovičová, investičná strategička.

Viac..  Slováci žijúci v Česku či Maďarsku nemôžu navštíviť Slovensko. Nemajú tam totiž trvalý alebo prechodný pobyt

Rady pre začiatočníkov

Aj keď sme v investovaní na chvoste rebríčka, nájdu sa Slováci, ktorí predsa len investujú. Najviac odvážlivcov je z Trnavského a z Banskobystrického kraja.

Pre začiatočníkov nie je najlepšie začať akciovými fondmi. Svet týchto fondov sa totiž nepredvídateľne mení. Podľa ekonóma Tomáša Sedláčeka sa ekonomika vyvíja rýchlejšie ako v minulosti, a tak je možné, že už o 20 rokov budeme investovať do vecí, ktoré si teraz nevieme predstaviť.

Pre začiatočníkov sú preto vhodné konzervatívne tituly.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

cestovny ruch

Cestovný ruch dostáva zelenú, otvárať sa budú aquaparky. Majitelia sa ale sťažujú na nedostatok informácií o podmienkach

BRATISLAVA / Opatrenia sa zmierňujú aj v cestovnom ruchu. Najbližšie by mali byť otvorené aj …