peniaze
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Slováci sú na chvoste rebríčka v investovaní

BRATISLAVA / V oblasti investovania sme na chvoste rebríčka. Pred nami sú napríklad Česko, Poľsko, Taliansko či Maďarsko. Slováci patria v oblasti investovania ku konzervatívcom. Väčšinu svojich peňazí držia na účtoch alebo v hotovosti. V zhodnocovaní peňazí sme stále na chvoste rebríčka. Pred nami sú krajiny ako Česko, Poľsko, Taliansko či Maďarsko.

Uchovávanie peňazí na účtoch je na jednej strane bezrizikové, no spája sa s ním nulový, v niektorých prípadoch aj záporný výnos.

Slovensku ako krajine chýba história investovania. Ľudia s tým buď nemajú skúsenosti alebo ich od investovania odrádzajú emócie. “Často si ľudia myslia, že na investovanie je treba veľké množstvo peňazí. Nie je to tak. Existujú programy, kde ľudia môžu investovať už od 15 eur mesačne. Keď sa pozriem, že kino pre dvoch stojí 15 eur,” vysvetľuje Silvia Čechovičová, investičná strategička.

Rady pre začiatočníkov

Aj keď sme v investovaní na chvoste rebríčka, nájdu sa Slováci, ktorí predsa len investujú. Najviac odvážlivcov je z Trnavského a z Banskobystrického kraja.

Viac..  Eugen Jurzyca o pandora papers: Ak sa už raz peniaze použijú nesprávne, tak je ich už ťažko hľadať po celej Zemeguli

Pre začiatočníkov nie je najlepšie začať akciovými fondmi. Svet týchto fondov sa totiž nepredvídateľne mení. Podľa ekonóma Tomáša Sedláčeka sa ekonomika vyvíja rýchlejšie ako v minulosti, a tak je možné, že už o 20 rokov budeme investovať do vecí, ktoré si teraz nevieme predstaviť.

Pre začiatočníkov sú preto vhodné konzervatívne tituly.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europsky sudny dvor

Súdny dvor EÚ by mal zamietnuť žaloby Maďarska a Poľska proti princípu podmienenosti, navrhuje generálny advokát

Generálny advokát Súdneho dvora Európskej únie (EÚ) navrhol zamietnutie žalôb Maďarska a Poľska proti princípu …