EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ČO NOVÉ VO SVETE / Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 23. týždňa 2017
zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 23. týždňa 2017

BRITSKÉ VOĽBY NESPLNILI OČAKÁVANIA PREMIÉRKY

EUROZÓNA: Zasadnutie európskych centrálnych bankárov [ECB] podľa očakávaní žiadnu zmenu v menovej politike neprinieslo. Trhy to očakávali, a o to viac boli zvedavé na ich rétoriku. Z ich komunikácie bola tentoraz už vypustená zmienka o možnom znížení úrokových sadzieb hlbšie do záporu. Pozitívnym smerom upravili svoju prognózu rastu HDP a taktiež aj hodnotenie rizík pre ekonomiku. Naopak znížili prognózu inflácie, čo trhy v podstate taktiež očakávali [v tomto roku z pôvodných 1,7 % na 1,5 %].

“Z eurozóny prišlo minulý týždeň aj viacero pozitívnych makro zverejnení. Finálny výsledok kompozitného indexu PMI v eurozóne za máj stagnoval na aprílovej úrovni 56,8 bodu, ktorá bola však najvyššia za posledné minimálne tri roky. Finálny index PMI v službách v máji naplnil konsenzus trhu, no oproti aprílu mierne klesol [o -0,1 bodu]. Finálne číslo medziročného rastu HDP v eurozóne taktiež pozitívne prekvapilo. V 1.kvartáli tohto roka ekonomika eurozóny rástla tempom 1,9 %, oproti očakávanému rastu na úrovni 1,7 %. Investorská dôvera podľa prieskumu Sentix za jún vzrástla o 1 bod na 28,4 bodu, pričom konsenzus trhu očakával stagnáciu na májovej úrovni. Index dôvery sa tak aktuálne nachádza na svojich 10 – ročných maximách. Medziročný rast maloobchodných tržieb dosiahol v apríli rovnaké tempo ako v marci [2,5 %], no prekonalo to očakávania trhu, ktoré počítali s miernejším rastom na úrovni 2,1 %,” uviedol analytický tím Poštovej banky.

NEMECKO: Medziročný rast nemeckej produkcie v priemysle v apríli rástol tempom 2,9 %, čo je výraznejšie tempo rastu oproti predošlému mesiacu [2,2 %], a taktiež aj konsenzu trhu [2,1 %]. V Nemecku sa v máji indexom PMI darilo a vo finále si oproti prvým odhadom mierne prilepšili [PMI v službách o 0,2 bodu a kompozitný PMI o 0,1 bodu]. Medziročný aprílový rast nemeckých priemyselných objednávok na úrovni 3,5 % sklamal očakávania trhu na úrovni 4,7 %. Aj medzimesačne tieto objednávky klesli výraznejšie [o -2,1 %] ako predpokladal konsenzus trhu. Z Nemecka prišli aj dobré výsledky vývoja tamojšieho exportu a importu. Export nemeckej produkcie v apríli medzimesačne vzrástol o 0,9 %, zatiaľ čo v marci rástol oveľa miernejšie. Import naopak rástol v apríli pomalšie [o 1,2 %] ako v marci.

Viac..  Za rovnakú prácu by mala byť v EÚ rovnaká aj pláca, zhodli sa európski odborári

VEĽKÁ BRITÁNIA: Posledné prieskumy britských parlamentných volieb prisudzovali konzervatívcom väčšinu. Predčasné voľby však neskončili tak, ako si premiérka Mayová predstavovala. Jej konzervatívci nielenže nezískali silnejšie postavenie, ale dokonca si pohoršili a stratili väčšinu v parlamente [po novom majú 313 kresiel, predtým mali 330 a na väčšinu v parlamente je potrebných 326 kresiel]. Mayová cez víkend oznámila, že koalíciu vytvorí so severoírskou unionistickou stranou, vďaka čomu by mala mať v parlamente tesnú väčšinu. Stabilita takejto vlády ale bude viac než otázna. Tieto udalosti tlačia nadol aj britskú libru, voči ktorej v piatok euro posilnilo až o 1,44 %.

Najväčšie sklamanie z európskych indexov PMI priniesol asi ten britský. V máji totižto konsenzus trhu očakával pri kompozitnom indexe PMI mierny pokles oproti aprílu [o -0,7 bodu], no realita priniesla výraznejší pokles [o -1,8 bodu]. Priemyselná výroba v krajine v apríli medziročne klesla o -0,8 %. Trhy síce očakávali pokles produkcie, ale miernejší o -0,3 %. Rovnaká situácia nastala aj v oblasti stavebníctva, kde produkcia taktiež v apríli klesla o -0,6 % a trhy odhadovali miernejší pokles. V priemysle aj v stavebníctve pritom výroba v predchádzajúcom mesiaci rástla.

O dac

Odporúčame pozrieť

Komisia vydáva odporúčania na zlepšenie fungovania štítu na ochranu osobných údajov medzi EÚ a USA

Európska komisia zverejnila prvú výročnú správu o fungovaní štítu na ochranu osobných údajov medzi EÚ …