EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Otázky a odpovede o plánovanom vystúpení Británie z EÚ
brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Otázky a odpovede o plánovanom vystúpení Británie z EÚ

Veľká Británia a EÚ začali v pondelok, 19. júna, rokovať o podmienkach brexitu. Ten si odsúhlasili Briti pred rokom v referende.

Prečo Británia opúšťa EÚ?

Plán na referendum o zotrvaní či vystúpení Británie z EÚ predstavil premiér David Cameron pred parlamentnými voľbami v roku 2015. Sľúbil ho usporiadať, ak voľby vyhrá, čo sa stalo. Tento sľub bol reakciou na silnejúce hlasy v jeho Konzervatívnej strane a tiež v protieurópskej strane UKIP Nigela Farage, ktoré tvrdia, že Británia sa k tejto otázke poslednýkrát vyjadrila v roku 1975, a od tej doby sa únia v mnohom zmenila a má väčší vplyv na každodenný život občanov. V referende nakoniec zvíťazili 23. júna 2016 odporcovia členstva v Únii pomerom 51,9 ku 48,1 percenta. Volebná účasť predstavovala 72,2 percenta.

Ako dopadlo hlasovanie v jednotlivých častiach Británie?

Odchod z EÚ podporili najmä vidiecke oblasti Anglicka a tiež menšie mestá. Naopak obyvatelia veľkých miest boli proti, avšak nie v tak silnej miere, ako sa predpokladalo. Prakticky celé Škótsko a Severné Írsko hlasovalo pre zotrvanie v EÚ, pre brexit hlasovali vo Walese a Anglicku.

Aké boli hlavné argumenty kampane za vystúpenie z EÚ?

Odporcovia únie udávali ako argumenty pre odchod z Únie náklady na členstvo, ktoré za celý rok 2015 predstavovali vyše 13 miliárd libier a ktoré budú po odchode k dispozícii na iné účely, alebo nemožnosť plne regulovať migráciu, ktorá podľa nich zaťažuje verejné služby, zaplavuje pracovný trh a má vplyv na zníženie miezd britských pracujúcich. Svoje urobila aj obava z teroristických útokov islamských radikálov. Britské firmy sa, podľa euroskeptikov, zbavia nadmerných a zbytočných európskych regulácii. Výsledky hlasovania bol tiež podľa politológov protestom proti mocným, bohatým a privilegovaným elitám v Londýne i Bruseli a protestom proti globalizácii a proti rozšíreniu Únie o krajiny strednej a východnej Európy aj nespokojnosť s terajšou vládou konzervatívcov.

Viac..  Po odchode Británie z EÚ príde prechodné obdobie. Zmeny čakajú aj uchádzačov o prácu

Čo sa zmenilo v britskej politike po referende?

Premiér David Cameron rezignoval na svoju funkciu a vystriedala ho ministerka vnútra Theresa May. Jeden z hlavných zástancov odchodu Británie z EÚ, bývalý starosta Londýna Boris Johnson, už predtým oznámil, že sa nebude uchádzať o funkciu vedenia konzervatívcov a kreslo premiéra. A ďalší hlasný stúpenec odchodu, predseda protieurópskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage, rezignoval na funkciu na čele strany. Osud May je teraz neistý, pretože jej konzervatívci v nedávnych voľbách síce vyhrali, ale prišli o väčšinu v Dolnej snemovni. May predčasné voľby vyhlásila 19. apríla, svoje rozhodnutie zdôvodnila nejednotou súčasného parlamentu v otázkach pripravovaného odchodu Británie z EÚ.

Čo znamená Great Repeal Bill?

Je to zákon, ktorý by mal zrušiť zákon o Európskych spoločenstvách z roku 1972, ktorým sa Británia stala členom predchodcu Európskej únie. Zákon by mal zároveň preniesť do britského právneho poriadku platné normy EÚ, ktoré by následne bolo možné “doplniť, zrušiť či vylepšiť”. Hlavným účelom normy je previesť naraz do britského právneho poriadku asi 20 000 európskych zákonov, ktoré by následne parlament preskúmal a buď zachoval, upravil, alebo úplne zrušil. Podľa britských odborníkov bude nutné zmeniť približne tisíc európskych noriem. Minister pre brexit David Davis plán predstavil v parlamente na konci marca, do platnosti vstúpi dňom odchodu Británie z Európskej únie.

Čo znamená tvrdý a mäkký brexit?

“Tvrdý” brexit, ktorý presadzuje May, by znamenal, že sa Londýn vzdá jednotného trhu, získa kontrolu nad imigráciou, nebude musieť prispievať do únijného rozpočtu, ale bude musieť dojednať novú obchodnú dohodu s EÚ. Inak by boli zavedené clá a finančné inštitúcie v City by stratili terajší ľahký prístup na kontinent.

O red

Odporúčame pozrieť

klus

Martin Klus: Dve zlé a dve dobré správy o brexite

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU. Zdieľaj článok na Facebooku Viac..  Eurostat zverejnil usmernenie …