ZABORSKA
Slovenská europoslankyňa Anna Záborská. PHOTO: © European Union-EP.

Anna Záborská: Z Turecka sa stáva autokratický štát

BRUSEL / Zahraničný výboru Európskeho parlamentu tvrdí, že v Turecko so znovuzavedením trestu smrti či s väznením učiteľov a novinárov v Európskej únii svoje miesto nemá. Namiesto toho chce europarlament naštartovať privilegované partnerstvo.
Turecko v Európskej únii nechceme. A už vôbec nie po tom, čo v krajine riešia znovuzavedenie trestu smrti a stále prebieha rozsiahle väznenie učiteľov a novinárov. Takýto odkaz posiela zahraničný výbor europarlamentu Európskej komisii a žiada ju, aby zmrazila prístupové rokovania.

Turecko dostalo za posledných desať rokov od Európskej únie takmer miliardu eur. Medzi rokmi 2007 a 2013 ďalších takmer päť miliárd.

“Napriek všetkým týmto finančným prostriedkom vidíme, že z Turecka sa stáva autokratický štát, že prezident Erdogan zmenil celý systém fungovania štátu,” hovorí slovenská europoslankyňa Anna Záborská.

Viac..  Riadiaci výbor Energetickej platformy EÚ prvýkrát riešil spoločné nákupy plynu

Podľa Moniky Smolkovej by však zastavenie rokovaní zobralo nádej protestujúcim, ktorí sú proti režimu.

Europarlament preto chce ukončiť niekoľkoročné prístupové rokovania a naštartovať takzvané privilegované partnerstvo, ktoré sa týka nielen obchodu, ale aj obranných plánov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Nové povinnosti pre firmy, ktoré pôsobia v krajinách EÚ. Na čo sa pripraviť, a ktorých spoločností sa novo prijatá smernica dotkne

Nové povinnosti pre firmy, ktoré pôsobia v krajinách EÚ. Na čo sa pripraviť, a ktorých …

Consent choices