utečenci
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

PREHĽAD: Pozrite si koľko migrantov prišlo do Talianska a ostatných krajín

Od začiatku roku do 5.júna 20017 prišlo do Talianska 60.338 migrantov, čo predstavuje nárast oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 24%. 96% migrantov pochádza z Líbye. Príchody z Turecka majú vzrastajúcu tendenciu, napriek tomu sú nízke a predstavujú len 2%.

Líbya: veľké množstvo príchodov za posledných pár týždňov je spôsobené:

– Priaznivým počasím

– Veľkým množstvom simultánnych odchodov organizovaných prevádzačmi, čo spôsobuje problémy obmedzeným kapacitám líbyjskej pobrežnej stráže,

– Kriminálne organizácie pokračujú v získavaní lodí, ktoré neboli zničené alebo zabavené (prevádzači sledujú lode až po hranicu Líbyjského mora, následne prenikajú do medzinárodných vôd a po záchrannej akcii sa opätovne zmocnia lodí a člnov).

Turecko: Do 31.mája prišlo do Turecka 1.327 imigrantov. Jedná sa o významný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka (287 imigrantov), napriek tomu je tento počet obmedzený. V súčasnosti bolo zaznamenané využívanie plachetníc na dosiahnutie pobrežia Sicílie a Apúlie. Podľa migrantov posádky (personál lode) tvoria pravdepodobne Ukrajinci a ceny sú oveľa vyššie v porovnaní s Líbyjskou cestou, pretože sú bezpečnejšie. Frontex tiež poznamenal, že sa používajú turistické jachty a migranti sú natlačení v podpalubí.

Národnosti: 49% migračných tokov – podľa migrantov – tvorí šesť západoafrických krajín (Nová Guinea, Pobrežie Slonoviny, Gambia, Senegal a Mali.) Do prvej desiatky krajín patria opäť aj Sudán a Eritrea (každá s podielom 4%). V každom prípade podiel utečencov z Eritrei je nižší ako podiel týchto utečencov dosiahnutý v roku 2016 (13% za rovnaké obdobie). Je potvrdený aj nárast utečencov z Bangladéšu (6.863 v roku 2017, s podielom na celku vo výške 11%). Tento nárast je spôsobený:

Viac..  Ako bude vyzerať uvolňovanie v praxi? V kinosále bude maximum 100 ľudí

a. Chudobou a nízkymi mzdami v Bangladéši,

b. Nedostatkom pracovných miest v štátoch Perzského zálivu, v minulosti tradičná destinácia Bangladéšanov,

c. Občania Bangladéša majú veľkú šancu získať líbyjské víza: keď sa dostanú do Tripolisu, skontaktujú sa s prevádzačmi. Aby sa dostali do Líbye, občania Bangladéša môžu využiť letecké spojenie cez Turecko, kam nepotrebujú tranzitné vízum.

Žiadatelia o azyl: od 1. januára do 1. júna Taliansko obdržalo 61.308 žiadostí o medzinárodnú ochranu (+51,33% v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2016). Talianska vláda zabezpečila medzinárodnú ochranu 44% žiadateľov v nasledujúcom pomere:

Štatút utečenca: 9% žiadostí,

Doplnková ochrana: 10% žiadostí,

Humanitárna ochrana (povolenie na pobyt): 25% žiadostí.

Nigéria, Bangladéš a Gambia sú tri hlavné krajiny pôvodu, zatiaľ čo Somálsko (98%) a Sýria (97%) majú prvenstvo v najvyššom podiele priznaných žiadostí.

Líbya: Podľa zdrojov IOM, počas prvého mesiaca roku 2017 bolo 3.312 migrantov repatriovaných z Líbye do krajín ich pôvodu (tento počet značne prekračuje počet repatriovaných za rok 2016, ktorý v danom období predstavoval 2.775 osôb). Nigéria, Gambia, Mali a Pobrežie slonoviny boli hlavnými krajinami, kam repatriácia smerovala. Niektoré osoby boli vrátené aj do Bangladéša.

Niger: V marci 2017 sa potvrdilo výrazné zníženie tokov smerujúcich z Nigeru, oproti roku 2016. Avšak, aby nedošlo k zadržaniu v meste Seguedine, na vstup do Líbye je možné využiť alternatívne cesty.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

hranice, schengen

Taliansko otvorilo vnútorné aj medzinárodné hranice, väčšina štátov vníma tento krok za predčasný

Taliansko od stredy zase otvára svoje regionálne aj medzinárodné hranice. Urobili tak v rámci finálnej …