EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ŠKOLSTVO / Vo vzdelávacích zariadeniach pribudnú zdravšie a pestrejšie školské desiate
jedlo
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Vo vzdelávacích zariadeniach pribudnú zdravšie a pestrejšie školské desiate

Od nového školského roku čakajú deti a žiakov vo vzdelávacích zariadeniach pestrejšie školské desiaty, ku ktorým pribudnú zaujímavé sprievodné a vzdelávacie aktivity. To všetko v rámci nového spoločného programu Školské mlieko a Školské ovocie a zelenina, ktorého gestorom je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

„Cieľom nového spojeného školského programu je zvýšiť spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov, ako i spotrebu ovocia a zeleniny na školách. Zároveň napomôcť k vytvoreniu zdravých stravovacích návykov u detí a žiakov,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR).

Program je koncipovaný tak, aby sa k žiakom dostali výrobky čo najvyššej kvality. Mliečne výrobky musia obsahovať najviac 7 % pridaného cukru alebo medu, čerstvé a spracované syry maximálne 10 % nemliečnej zložky. Berúc do úvahy špecifické výživové potreby detí budú po novom na výdajných miestach v škole či prostredníctvom mliečnych automatov k dispozícii aj bezlaktózové variácie mlieka pre žiakov s intoleranciou na laktózu. V ponuke naďalej ostanú obľúbené ovocné a zeleninové šťavy, pyré, sušené jablkové lupienky, drobné bobuľové ovocie či zelený hrášok.

Novinkou je možnosť financovať sprievodné programy. Deti a žiaci tak môžu navštíviť farmy, mliekarne, podniky na spracovanie mlieka, ovocia a zeleniny, zúčastniť sa súťaží, vzdelávacích aktivít alebo výsadby a údržby školskej záhrady. Školy sa môžu do programu zapojiť prostredníctvom zmlúv s dodávateľmi, ktorých na tento účel schválila Pôdohospodárska platobná agentúra. Už je potom na samotnej škole, ktorého schváleného uchádzača si vyberie a do ktorého programu,  resp. aktivity sa zapojí. Novinkou je aj možnosť propagácie na zvýšenie informovanosti školského programu. Požiadať o ňu môžu právnické osoby a akýkoľvek podnikateľ a to formou plagátov, rozhlasového, televízneho vysielania, elektronickej komunikácie, tlače, seminárov či konferencií.

Viac..  Jana Žitňanská: Nikto by nenalial pohár alkoholu malému kojencovi, prečo ale bagatelizujeme keď pije budúca mamička?

Doterajšie dva školské programy sa spájajú do jedného na základe nariadenia Európskej únie. Spoločný program bude financovaný z prostriedkov EÚ a štátneho rozpočtu, pričom na úhrade ceny výrobkov sa naďalej bude zúčastňovať aj žiak. Ministerstvo pôdohospodárstva požiadalo Európsku komisiu o zvýšenie čiastky pre SR vzhľadom na možnosti zapojenia nových dodávateľov do škôl. Na ovocie a zeleninu bude môcť Slovensko z prostriedkov EÚ použiť 2 185 291 Eur a na mlieko a mliečne výrobky 1 020 425 Eur, čo spolu predstavuje 3 205 716 Eur na spojený školský program. Agrorezort v súčasnosti pripravuje národnú stratégiu spoločného školského programu. V aktuálnom školskom roku sa do programu Školské mlieko zapojilo 2 312 škôl z celého Slovenska a do programu Školské ovocie a zelenina 3 233 škôl.

O dac

Odporúčame pozrieť

Korcok

Ivan Korčok: Oceňujem vyjadrenie Theresy May, že silná EÚ je v britskom záujme

V bezprostrednej reakcii na prejav britskej premiérky Theresy May vo Florencii telefonoval z Washingtonu v …