Domov / ZDRAVIE / Jana Žitňanská: Včasný skríning a diagnostika sú pri prevencii rakoviny nevyhnutné
ZITNANSKA
Europoslankyňa Jana Žitňanská. PHOTO: © European Union- EP.

Jana Žitňanská: Včasný skríning a diagnostika sú pri prevencii rakoviny nevyhnutné

BRUSEL/ Poslanci Európskeho parlamentu v spolupráci s mimovládnymi organizáciami vyzvali členské štáty, aby venovali zvýšenú pozornosť skríningu a diagnostike rakoviny. Rakovina si v rámci EÚ vyžiada vyše milióna obetí ročne a europoslanci volajú po zmene. Nová hodnotiaca správa Skríning rakoviny v Európskej únii (2017) ukázala obrovské rozdiely v kvalite skríningových programov pre rakovinu prsníka, krčka maternice a hrubého čreva.

Škandinávske krajiny ako prvé na svete zaviedli organizovaný skríning, takže Dánsko dnes dosahuje najvyššiu účasť na skríningoch rakoviny prsníka (83.5%) a Fínsko na skríningoch rakoviny krčka maternice (67.4%). Najnižšia účasť sa v štátoch ako Chorvátsko a Belgicko pohybovala pod 10%. Švédske, fínske či britské skríningové programy sú jedny z najkvalitnejších – pozvánky a výsledky vyšetrení dostanú pacienti poštou, existujú kontrolné (opakované) vyšetrenia aj podpora pre ľudí so zdravotným postihnutím (extra personál, bezbariérové priestory). Europoslankyňa Jana Žitňanská zdôrazňuje dôležitosť týchto služieb:V súčasnosti najmä ženy so zdravotným postihnutím čelia významným prekážkam v zdravotnej starostlivosti a prevencii rakoviny prsníka i krčka maternice. Riziko úmrtia je preto u nich výrazne vyššie.”

Zatiaľ čo niektoré štáty poskytli do správy všetky dáta a ich zberu sa venujú, podľa Jany Žitňanskej je to práve Slovensko, kde sú mnohé príležitosti na zlepšenie. Zároveň dodáva, že boj proti rakovine je jednou z najväčších výziev pre verejné zdravotníctvo:Výsledky správy ukázali, že Slovensko je jednou z mála krajín EÚ s chýbajúcimi skríningovými programami rakoviny prsníka, v rámci ktorých by boli ženy písomne pozvané na lekárske prehliadky. Oceňujem však odhodlanie ministerstva zdravotníctva v krátkom čase skríning zaviesť.”

Viac..  Komisia udelí povolenie na uvedenie očkovacej látky proti ebole na trh

Práve kvalitný skríning môže výrazne znížiť náklady na liečbu, zlepšiť kvalitu života pacienta, znížiť úmrtnosť a zachytiť takmer tri štvrtiny včasných diagnóz. Na Slovensku chýba skríningový program rakoviny prsníka i hrubého čreva. Europoslankyňa Žitňanská preto zdôraznila nevyhnutnosť reforiem ale aj osvety vo verejnosti, aby ženy možnosť bezplatne sa nechať vyšetriť aj reálne využili: “Je dôležité zapojiť najmä zdravotnícky personál do reformy skríningových programov a osvety v oblasti prevencie a zdravého životného štýlu. Zatiaľ čo rakovina si v EÚ vyžiada viac ako milión obetí ročne, takmer polovici z nich vieme predísť správnou prevenciou. Pravidelná účasť na preventívnych prehliadkach je teda dôležitou súčasťou zodpovedného prístupu k zdraviu.” uzatvára Jana Žitňanská.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Annemie Turtelboom

Audítori skontrolujú efektívnosť prijímania zamestnancov pre EÚ

Európsky dvor audítorov vykonáva audit s cieľom zistiť, či Európsky úrad pre výber pracovníkov (EPSO) …