ZITNANSKA
Europoslankyňa Jana Žitňanská. PHOTO: © European Union- EP.

Jana Žitňanská: Včasný skríning a diagnostika sú pri prevencii rakoviny nevyhnutné

BRUSEL/ Poslanci Európskeho parlamentu v spolupráci s mimovládnymi organizáciami vyzvali členské štáty, aby venovali zvýšenú pozornosť skríningu a diagnostike rakoviny. Rakovina si v rámci EÚ vyžiada vyše milióna obetí ročne a europoslanci volajú po zmene. Nová hodnotiaca správa Skríning rakoviny v Európskej únii (2017) ukázala obrovské rozdiely v kvalite skríningových programov pre rakovinu prsníka, krčka maternice a hrubého čreva.

Škandinávske krajiny ako prvé na svete zaviedli organizovaný skríning, takže Dánsko dnes dosahuje najvyššiu účasť na skríningoch rakoviny prsníka (83.5%) a Fínsko na skríningoch rakoviny krčka maternice (67.4%). Najnižšia účasť sa v štátoch ako Chorvátsko a Belgicko pohybovala pod 10%. Švédske, fínske či britské skríningové programy sú jedny z najkvalitnejších – pozvánky a výsledky vyšetrení dostanú pacienti poštou, existujú kontrolné (opakované) vyšetrenia aj podpora pre ľudí so zdravotným postihnutím (extra personál, bezbariérové priestory). Europoslankyňa Jana Žitňanská zdôrazňuje dôležitosť týchto služieb:V súčasnosti najmä ženy so zdravotným postihnutím čelia významným prekážkam v zdravotnej starostlivosti a prevencii rakoviny prsníka i krčka maternice. Riziko úmrtia je preto u nich výrazne vyššie.“

Zatiaľ čo niektoré štáty poskytli do správy všetky dáta a ich zberu sa venujú, podľa Jany Žitňanskej je to práve Slovensko, kde sú mnohé príležitosti na zlepšenie. Zároveň dodáva, že boj proti rakovine je jednou z najväčších výziev pre verejné zdravotníctvo:Výsledky správy ukázali, že Slovensko je jednou z mála krajín EÚ s chýbajúcimi skríningovými programami rakoviny prsníka, v rámci ktorých by boli ženy písomne pozvané na lekárske prehliadky. Oceňujem však odhodlanie ministerstva zdravotníctva v krátkom čase skríning zaviesť.“

Viac..  Komisia zaregistruje iniciatívu občanov „Môj hlas, moja voľba: za bezpečnú a dostupnú interrupciu"

Práve kvalitný skríning môže výrazne znížiť náklady na liečbu, zlepšiť kvalitu života pacienta, znížiť úmrtnosť a zachytiť takmer tri štvrtiny včasných diagnóz. Na Slovensku chýba skríningový program rakoviny prsníka i hrubého čreva. Europoslankyňa Žitňanská preto zdôraznila nevyhnutnosť reforiem ale aj osvety vo verejnosti, aby ženy možnosť bezplatne sa nechať vyšetriť aj reálne využili: „Je dôležité zapojiť najmä zdravotnícky personál do reformy skríningových programov a osvety v oblasti prevencie a zdravého životného štýlu. Zatiaľ čo rakovina si v EÚ vyžiada viac ako milión obetí ročne, takmer polovici z nich vieme predísť správnou prevenciou. Pravidelná účasť na preventívnych prehliadkach je teda dôležitou súčasťou zodpovedného prístupu k zdraviu.“ uzatvára Jana Žitňanská.

O dac

Odporúčame pozrieť

EK schválila Slovensku 20 miliónov eur na podporu podnikov v súvislosti s vojnou na Ukrajine

Európska komisia schválila slovenskú schému vo výške 20 miliónov eur na podporu podnikov pôsobiacich v prvovýrobe …

Consent choices