Budova Václava Havla
Budova Václava Havla v Štrasburgu. PHOTO: © European Union- EP.

Nová budova Európskeho parlamentu ponesie meno Václava Havla

V stredu 5. júla o šiestej večer Antonio Tajani spoločne s Dagmar Halvovou slávnostne otvoria novú budovu Európskeho parlamentu v Štrasburgu, ktorá nesie meno Václava Havla.

Bývalý český prezident sa do dejín zapísal ako obhajca ľudských a občianskych práv. Európsky parlament sa rozhodol pomenovať po ňom jednu zo svojich budov„Václav Havel a jeho životné dielo je odkazom pre všetkých tých, ktorí veria v Európu tolerancie, rešpektu a boja za slobodu,“ vyhlásil na plenárnej schôdzi v októbri minulého roku vtedajší predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. Bolo to v deň, kedy by  Havel oslavoval svoje osemdesiate narodeniny.

Slávnostné otvorenie v stredu 5. júla

Na slávnostnom otvorení budovy prehovorí predseda Parlamentu Antonio Tajani, Dagmar Havlová a francúzska ministerka pre európske záležitosti Nathalie Loiseau. Zúčastnia sa ho poslanci EP, český veľvyslanec pri EÚ, starosta mesta Štrasburg a ďalší hostia.

Budovu zdobí niekoľko umeleckých diel pripomínajúcich Václava Havla: bronzová busta od sochárky Marie Šeborovej umiestnená pred vchodom, fotografie Tomkiho Nemca z obdobia zamatovej revolúcie a v jednej zo zasadacích miestností visí tapiséria podľa návrhu Petra Sísa. je a nej vytkaná silueta Pražského hradu, nad ktorou letí kŕdeľ bielych vtákov zoskupených do zvaru letiacej postavy. Podobnú tapisériu ste už mohli vidieť, ak ste cestovali cez terminál 2 pražského letiska Václava Havla.

Viac..  Michal Šimečka: Až 77% LGBT+ ľudí sa na verejnosti nedrží za ruky, pretože sa obávajú napadnutia

Inaugurácie sa zúčastnia aj Marie Šeborová a Petr Sís spoločne s iniciátorom vytvorenia tapisérie Billom Shipseyom, zakladateľom organizácie Art for Amnesty, ktorá je súčasťou Amnesty International.

Staronová budova

Budova bola postavená v roku 1955 pre Radu Európy, ktorá ju využívala do roku 2007. V roku 2012 ju od nej  odkúpil Európsky parlament a nechal ju kompletne zrenovovať. Rozhodnutie o tom, že budem pomenovaná po Václavovi Havlovi, prijalo predsedníctvo Parlamentu v polovici januára 2012 na základe návrhu vtedajšieho podpredsedu EP, českého europoslanca Libora Roučka. Väčšiu časť budovy bude využívať Európsky parlament a asi tretina pripadne európskej ombudsmanke.

 

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …