Domov / POLITIKA / Rada prijala dohodu o pridružení medzi EÚ a Ukrajinou
ukrajina eu
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Rada prijala dohodu o pridružení medzi EÚ a Ukrajinou

Rada prijala rozhodnutie o uzavretí dohody o pridružení s Ukrajinou v mene Európskej únie. Stalo sa tak v predvečer samitu EÚ – Ukrajina, ktorý sa koná v Kyjeve.

Ide o posledný krok ratifikačného procesu, ktorým sa EÚ a Ukrajina zaväzujú k užším dlhodobým vzťahom vo všetkých hlavných oblastiach politiky. Vďaka tomu bude možné úplné vykonávanie dohody od 1. septembra 2017.

Dohoda o pridružení sa už z veľkej časti vykonáva. Mnoho politických a odvetvových častí dohody sa predbežne uplatňuje od 1. septembra 2014, pričom jej obchodná časť, týkajúca sa prehĺbenej a komplexnej zóny voľného obchodu (DCFTA), sa predbežne uplatňuje od 1. januára 2016. Uzavretím a nadobudnutím platnosti dohody sa spolupráci v oblastiach, ako je zahraničná a bezpečnostná politika, spravodlivosť, sloboda a bezpečnosť (vrátane migrácie), dane, riadenie verejných financií, veda a technológia, vzdelávanie a informačná spoločnosť, dodá nový impulz.

Európska únia a Ukrajina podpísali v roku 2014 dohodu o pridružení, čím sa začala nová etapa v rozvoji ich vzájomných vzťahov. Dohoda o pridružení je hlavným nástrojom zbližovania Ukrajiny a EÚ: podporujú sa ňou hlbšie politické väzbysilnejšie hospodárske prepojenie a rešpektovanie spoločných hodnôt.

Viac..  Kontroverzná zmena volebného moratória vyvolala vlnu kritiky. Výhrady má aj prezidentka Čaputová

Hospodárskou časťou dohody týkajúcou sa DCFTA sa Ukrajine poskytuje rámec pre modernizáciu jej obchodných vzťahov a hospodársky rozvoj prostredníctvom otvorenia trhov a harmonizácie zákonov, noriem a iných právnych predpisov v rôznych odvetviach. Pomôže tak pri zosúlaďovańí kľúčových odvetví ukrajinského hospodárstva s normami EÚ.

Európska rada 15. decembra 2016 opätovne potvrdila svoj záväzok k uzavretiu dohody o pridružení medzi EÚ a Ukrajinou a objasnila výklad viacerých aspektov dohody. Rozhodnutie hláv štátov a predsedov vlád EÚ pripravilo cestu pre všetky členské štáty EÚ, aby potvrdili ratifikáciu dohody.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

cestovanie, vlak

Vlakom zadarmo po Európe. Musíte splniť ale jednu podmienku

BRATISLAVA / Európsky parlament opäť spustil možnosť cestovania vlakom po Európe zadarmo. Týka sa to 18-ročných …