EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / EÚ a Ukrajina: Spolu sme silnejší
Ukrajina
Ilustračné PHOTO: © European Union.

EÚ a Ukrajina: Spolu sme silnejší

V Kyjeve sa uskutočnil 19. samit Európskej únie a Ukrajiny. Samit sa konal v kontexte ukončenia ratifikácie dohody o pridružení medzi EÚ a Ukrajinou a zavedenia bezvízového styku pre ukrajinských občanov cestujúcich do schengenského priestoru od júna tohto roku.

Európsku úniu zastupovali predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk. Ukrajinu zastupoval prezident Petro Porošenko. Z Európskej komisie sa zúčastnil aj podpredseda Valdis Dombrovskis a komisári Johannes Hahn a Cecilia Malmströmová.

Vo svojom príhovore na spoločnej tlačovej konferencii predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker uviedol: „Za posledné tri roky sme urobili väčší pokrok než za predchádzajúcich dvadsať rokov. Ukrajina by mala byť hrdá na to, čo dosiahla“.

EÚ a Ukrajina: spolu sme silnejší

Od posledného samitu EÚ – Ukrajina, ktorý sa konal v novembri 2016 v Bruseli, sa dosiahol značný pokrok, ktorý priniesol pozitívne zmeny v živote občanov Ukrajiny aj EÚ.

Dohoda o pridružení, ktorá zahŕňa aj prehĺbenú a komplexnú zónu voľného obchodu (AA/DCFTA), môže vďaka jej ratifikácii pred dvoma dňami nadobudnúť platnosť v plnej miere 1. septembra 2017. Dohoda o pridružení obsahuje plán ambicióznych reforiem na Ukrajine a stimuluje obchod a investície medzi Európskou úniou a Ukrajinou. Po viac ako roku predbežného uplatňovania DCFTA sa objem obchodu zvýšil o 10 % a EÚ si upevnila svoju pozíciu najväčšieho obchodného partnera Ukrajiny. Okrem toho vedúci predstavitelia uvítali politickú dohodu o priznaní autonómnych obchodných opatrení pre Ukrajinu, ktoré budú viesť k ďalšiemu rozvoju dvojstranného obchodu, a to vďaka odstráneniu dodatočných ciel a dovozných ciel na poľnohospodárske a priemyselné výrobky.

Samit v Kyjeve sa uskutočnil presne jeden mesiac a dva dni po historických oslavách zavedenia bezvízového styku pre ukrajinských občanov s biometrickým pasom do schengenského priestoru. Vďaka zavedeniu bezvízového styku a záväzku Ukrajiny pokračovať v plnení všetkých kritérií akčného plánu liberalizácie vízového režimu budú mať občania EÚ a Ukrajiny príležitosť prehĺbiť spoluprácu a rozšíriť kontakty, čo ich vzájomne zblíži viac než kedykoľvek predtým. Počas prvého mesiaca uplatňovania nových pravidiel navštívilo schengenský priestor viac než 95 000 ukrajinských občanov.

Viac..  Emisie látok znečisťujúcich ovzdušie sú najzávažnejšou environmentálnou príčinou predčasných úmrtí v EÚ

Vedúci predstavitelia zhodnotili súčasný stav vykonávania ambiciózneho plánu reforiem na Ukrajine. Ukrajinské orgány sa zaviazali vykonávať intenzívne a bezprecedentné reformy v mnohých oblastiach, ako je:

 • decentralizácia,
 • verejnoprávne vysielanie,
 • boj proti korupcii,
 • justícia,
 • reforma polície,
 • verejná správa,
 • riadenie verejných financií a verejné obstarávanie,
 • obchod,
 • energetika,
 • bankový systém
 • a zdravotná starostlivosť.

Tento úspech sa dosiahol napriek vážnym bezpečnostným problémom v dôsledku pretrvávajúceho konfliktu na východe Ukrajiny. Vedúci predstavitelia EÚ na samite zdôraznili, že je dôležité pokračovať v tomto úsilí a zintenzívniť vykonávanie reforiem v dôležitých oblastiach, ako je boj proti korupcii. V tomto ohľade je zásadné zamerať sa s novými podnetmi//novou energiou na posilnenie fungovania a nezávislosti protikorupčných inštitúcií, ako je Národný protikorupčný úrad, zrušenie povinnosti podávať elektronické majetkové priznanie uloženej aktivistom protikorupčných mimovládnych organizácií, zriadenie vysokého protikorupčného súdu a zabezpečenie transparentnosti pri voľbe sudcov najvyššieho súdu. V tejto súvislosti poskytol samit EÚ a Ukrajine možnosti určiť ďalšie reformné priority na nadchádzajúce mesiace a roky. Prezident Porošenko predstavil stratégiu 2020 a akčný plán vlády na roky 2017 – 2020. Obe strany sa zhodli na tom, že je dôležité zrýchliť proces reforiem a zabezpečiť ich nepretržité vykonávanie.

O dac

Odporúčame pozrieť

Korcok

Ivan Korčok: Oceňujem vyjadrenie Theresy May, že silná EÚ je v britskom záujme

V bezprostrednej reakcii na prejav britskej premiérky Theresy May vo Florencii telefonoval z Washingtonu v …