obrana
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Pravidlá pre SBS. Obrana by mala byť v kompetencii štátov

V súčasnosti sa európske vlády, inštitúcie aj firmy, vo väčšej miere ako v minulosti, spoliehajú na využívanie súkromných bezpečnostných služieb (SBS). Na druhej strane sú ľudia, ktorí spochybňujú zabezpečovanie bezpečnosti zložkami súkromného sektora.

“Chceli by sme obmedziť a odstrániť využívanie súkromných spoločností na obranu, pretože tá zostáva vo výhradnej kompetencii štátov,” uvádza Javier Couso Permuy z Konfederatívnej skupiny Európskej zjednotenej ľavice.

V niektorých prípadoch padajú na adresu SBS aj obvinenia z porušovania ľudských práv. Spravodajkyňa Hilde Vautmans tvrdí: “Potrebujeme zaviesť európske štandardy a demokratickú kontrolu nad využívaním služieb SBS, takisto je potrebné presne vyjasniť ich úlohy.”

Parlamentný výbor žiada, aby sa súkromné bezpečnostné služby nezapájali pri vojenských konfliktoch, aby prijali kódex správania sa a v neposlednom rade, aby ich personál podliehal previerkam.

Viac..  Europoslanec Bilčík dnes vycestuje na misiu Európskeho parlamentu do Čiernej Hory, kde sa stretne s predstaviteľmi novozvolenej vlády

Viac sa dozviete v priloženom videu:

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europsky parlament

Konferencia o budúcnosti Európy: Poslanci budú diskutovať o hrozbách európskej demokracii a bezpečnosti

Poslanci Európskeho parlamentu sa stretnú už v stredu 16. marca, aby podali spoločné vyhlásenie o …