Pierre Moscovici
Komisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici. PHOTO: © European Union.

Komisia chce sprísniť pravidlá pre nezákonný dovoz tovarov kultúrneho charakteru


Európska komisia predstavila nové pravidlá s cieľom znemožniť nezákonný dovoz a pašeráctvo tovaru kultúrneho charakteru, ktorý pochádza mimo Európskej únie. Táto činnosť je často prepojená na financovanie terorizmu či inú trestnú činnosť.

Návrh je jedným zo záverečných krokov akčného plánu EK na posilnenie boja proti financovaniu terorizmu. Nové pravidlá chcú zamedziť takéto obchodovanie zákazom dovozu do EÚ tovarov kultúrneho charakteru, ktoré boli zo svojich domovských krajín vyvezené nezákonne. Návrh nadväzuje na stretnutie lídrov G20, ktorí krajiny vyzvali, aby bojovali s financovaním terorizmu, vrátane plienenia a pašovania starožitností.

Prvý podpredseda Komisie Frans Timmermans v tejto súvislosti povedal: „Peniaze sú kyslíkom pre teroristické organizácie ako Daeš. Robíme preto kroky, aby sme ich odrezali od všetkých zdrojov financovania, vrátane obchod s tovarom kultúrneho charakteru, keďže teroristi získavajú finančné prostriedky z rabovania archeologických pamiatok a nezákonného predaju predmetov kultúrnej hodnoty.  Keď zabránime takémuto tovaru dostať sa na územie EÚ, tento zdroj príjmu vyschne.“

Komisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici uviedol: Nezákonné obchodovanie s tovarom kultúrneho charakteru vyvoláva vážne obavy. Takéto aktivity môžu spôsobiť vážne škody na kultúrnom dedičstve tretích krajín, ktoré si môžu najmenej dovoliť ochranu svojich záujmov. Návrh dáva colným orgánom správne nástroje na to, aby bol trh EÚ pre takéto tovary uzavretý.”

EÚ v súčasnosti uplatňuje zákaz na tovar z Iraku a Sýrie, ale neexistuje žiadny všeobecný rámec EÚ pre dovoz predmetov kultúrneho charakteru. Súčasné pravidlá môžu byť zneužité bezohľadnými vývozcami a dovozcami, ktorí môžu využívať zisky na financovanie nelegálnych činností, napríklad terorizmu.  

Viac..  Rada EÚ a europarlament sa dohodli na neakceptovaní ruských dokladov vydaných na Ukrajine a v Gruzínsku

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

nicholsonova

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Prečo je dôležité, aby bolo Rusko na zozname štátov podporujúce terorizmus. VIDEO

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Európsky …