kldr
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Únia zvažuje zaviesť prísnejšie sankcie pre Severnú Kóreu

Európska únia (EÚ) zvažuje zavedenie prísnejších sankcií voči Severnej Kórei pre uskutočnenie testu medzikontinentálnej balistickej strely, čím sa snaží zabrániť izolovanej krajine financovať vývoj ďalších zbraní.

Vo vyhlásení odsúdili test zo začiatku tohto mesiaca ako vážnu hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť a naliehajú na ukončenie podobných aktivít. Popri už existujúcich sankciách preto EÚ zvažuje v spolupráci so svojimi spojencami a OSN podniknúť ďalšie kroky. Únia zároveň ponúkla pomoc Južnej Kórei v úsilí rokovať so Severnou Kóreou.

Severná Kórea 4. júla otestovala prvú medzikontinentálnu balistickú strelu, čo vyvolalo obavy o medzinárodnú bezpečnosť. Odpálenie strely, ktorá preletela vzdialenosť 930 kilometrov a dopadla do vôd Japonského mora, predstavuje veľký pokrok vo vývoji rakiet.

Viac..  Letecký most humanitárnej pomoci EÚ doručí do Jemenu viac než 220 ton životne dôležitých výrobkov

Napriek tomu, že testovanie strely vyvolalo celosvetovú vlnu kritiky, severokórejský líder Kim Čong-un odmieta o svojom raketovom programe rokovať dovtedy, kým Spojené štáty neukončia “nepriateľskú politiku” voči Severnej Kórei.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Simecka

Europoslanec Šimečka odovzdal protestný list proti krvavému násiliu veľvyslancovi Bieloruska v SR

Bratislava 10. augusta – Europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka odovzdal protestný list …