Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Juraj Miškov: So stratou európskeho občianstva prichádza jeho držiteľ o slobodu pohybu, pobytu a práce v EÚ
miskov
Juraj Miškov, predseda strany SKOK - Európski liberálni demokrati. PHOTO: redakcia/archív SKOK.

Juraj Miškov: So stratou európskeho občianstva prichádza jeho držiteľ o slobodu pohybu, pobytu a práce v EÚ

Každý občan členského štátu EÚ je automaticky aj občanom EÚ. Európske občianstvo nenahrádza národné občianstvo, je len jeho rozšírením, dopĺňa ho a je naň plne naviazané. Občianstvo EÚ prináša jeho držiteľom dodatočné práva, slobody a zvýšenú právnu ochranu. Na európske občianstvo je napríklad naviazaná sloboda pohybu, pobytu a práce v celej EÚ. Každému držiteľovi európskeho občianstva sa tiež zaručuje nediskriminácia na základe jeho národnosti Slovák má v EÚ rovnaké práva ako Nemec či Španiel.

S európskym občianstvom sa tiež spája celý rad politických práv. Môžeme voliť a byť volení za poslancov Európskeho parlamentu. Máme tiež právo voliť a kandidovať za poslancov, starostu či primátora tej obce alebo mesta v EÚ, v ktorom máme trvalý pobyt. Každý Slovák sa môže obrátiť s petíciou na Európsky parlament alebo sa sťažovať Európskemu ombudsmanovi, ak sa cíti poškodený konaním či nekonaním európskych inštitúcií. Slováci sa tiež môžu zúčastniť európskej iniciatívy občanov- nástroja, prostredníctvom ktorého môže 1 milión občanov EÚ priamo požiadať Európsky parlament, aby predložil konkrétny legislatívny návrh.

Nech už sa občania SR obracajú na inštitúcie EÚ v akejkoľvek veci, majú tak právo urobiť v slovenskom jazyku a v tomto jazyku musia obdržať aj odpoveď. Tiež platí, že inštitúcie EÚ sú povinné zverejňovať občanom EÚ svoje dokumenty.

Viac..  Robert Hajšel o rozdieloch medzi predchádzajúcim a súčasným Európskym parlamentom

Medzi ďalšie významné benefity občianstva EÚ patrí právo na ochranu zo strany diplomatických alebo konzulárnych úradov iných členských štátov, ak sa občan EÚ ocitne v problémoch v treťom štáte, v ktorom jeho domovský štát nemá zastúpenie. SR nemá diplomatické zastúpenie napríklad na Novom Zélande a Filipínach, ďalej v Nepále, Saudskej Arábii, Tunisku, Kongu či Paname. Vo všetkých týchto krajinách sa tak kedykoľvek môžeme obrátiť napríklad na zastupiteľstvá ČR, Nemecka alebo Francúzska.

Po vystúpení z EÚ by občania SR o občianstvo EÚ pravdepodobne prišli. V súvislosti s brexitom sa už objavili pochybnosti, či občania Spojeného kráľovstva po odchode z EÚ automaticky stratia európske občianstvo. Keďže však EÚ nie je štát a občianstvo EÚ nie je osobitné občianstvo, ale je naviazané na občianstvo členského štátu EÚ, možnosť jeho ponechania po odchode daného štátu z EÚ sa javí nepravdepodobná. So stratou európskeho občianstva prichádza jeho držiteľ o slobodu pohybu, pobytu a práce v EÚ. Študujúci či pracujúci Slováci by sa stali v EÚ druhoradými občanmi, ktorí nie sú plne chránení proti diskriminácii a nemôžu sa zúčastňovať na politickom živote EÚ.

Všetky výhody členstva Slovenska v EÚ si môžete prečítať tu.

O Juraj Miškov

Juraj Miškov
Bývalý poslanec NR SR, exminister hospodárstva a predseda strany SKOK!

Odporúčame pozrieť

prasa

Africký mor ošípaných je naďalej lokalizovaný len v dvoch okresoch na Slovensku

Africký mor ošípaných (AMO) je na území Slovenskej republiky naďalej lokalizovaný len v dvoch okresoch, …