zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 28. týždňa 2017

ŠÉFKA FED-U VIE TRHMI ZAMÁVAŤ, AJ KEĎ VEĽA NEPOVIE

USA: Ostro sledovanou udalosťou uplynulého týždňa bolo vystúpenie šéfky Fed-u Janet Yellenovej v americkom Kongrese. Podľa jej slov Fed plánuje pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb a taktiež chce začať redukovať svoje portfólio dlhopisov. Tieto slová „prvej dámy“ Fed-u priviedli americký dolár k rastu. Dôvodom plánovaného zvyšovania sadzieb podľa Yellenovej je a bude pozitívny vývoj na trhu práce, pribúdanie pracovných miest a ekonomický rast. Yellenová ale upozornila aj na to, že vývoj ekonomiky je vždy sprevádzaný aj určitou neistotou. Táto neistota sa aktuálne „točí“ hlavne okolo toho, či inflácia v USA naozaj porastie, a tiež okolo toho, či Trumpov ekonomický program a reformy prejdú Kongresom.

“Medziročný rast americkej inflácie priniesol sklamanie. Spotrebiteľské ceny v júni vzrástli o 1,6 %, čo je pomalšie tempo rastu ako bolo to májové [1,9 %], a taktiež pomalšie ako to, ktoré očakávali trhy [1,7 %]. Výrobné ceny v USA v júni rástli o 2,0 % oproti minuloročnému júnu. Je to síce pokles o -0,4 percentuálneho bodu oproti májovému tempu rastu inflácie PPI, no trhy očakávali rast iba na úrovni 1,9 %,” uviedol analytický tím Poštovej banky.

Uplynulý týždeň bola zverejnená tvorba a fluktuácia pracovných miest v máji podľa JOLTS reportu, ktorá dosiahla 5,666 milióna. Oproti aprílovej hodnote 5,967 milióna to predstavuje výraznejší pokles o zhruba -300 tisíc pracovných miest. Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA za uplynulý týždeň klesli o -3 tisíc [počet žiadostí z predošlého týždňa bol revidovaný smerom nahor na 250 tisíc]. Trhy očakávali [245 tisíc] podobný počet nových žiadostí ako reálne bol [247 tisíc]. Pozitívne správy priniesol medziročný rast priemernej hodinovej mzdy, ktorá v júni vzrástla o 1,1 % oproti minuloročnému júnu. Ešte minulý mesiac bol medziročný rast miezd len na úrovni 0,5 %.

Negatívne prekvapenie nastalo v maloobchodných tržbách amerických obchodníkov. Tie v júni klesli o desatinu percentuálneho bodu oproti máju na záporné dve desatiny percenta, pričom trhy odhadovali mierny rast tržieb v maloobchode [0,1 %].

Viac..  Európska komisia a vláda Spojeného kráľovstva sa dohodli

Priaznivo sa vyvíjala situácia v americkom priemysle. V júni medzimesačne vzrástla produkcia o 0,4 % oproti májovému rastu na úrovni 0,1 %. Konsenzus trhu očakával rast, avšak o niečo nižší [0,3 %].

EURZÓNA: Pozitívne prekvapil medziročný rast priemyselnej produkcie v našom menovom bloku. Výroba priemyselníkov totiž v máji vzrástla až o 4,0 %, čo bolo viac ako očakávali trhy [3,5 %] a výrazne viac ako aprílový rast [len 1,2 %].

NEMECKO: Záver minulého týždňa priniesol finálne výsledky nemeckej inflácie. Medziročný rast spotrebiteľských cien dosiahol v júni 1,6 %, čo je o desatinu percentuálneho bodu viac ako v máji. Harmonizovaný index inflácie sa taktiež zvýšil z májového medziročného rastu 1,4 % na júnových 1,5 %. Rastúca inflácia naznačuje, že nemeckej ekonomike sa naozaj darí, keďže inflácia sa blíži k cieľu ECB, t. j. blízko k dvom percentám.

VEĽKÁ BIRTÁNIA: Priaznivé dáta prišli uplynulý týždeň aj z britskej ekonomiky. Miera nezamestnanosti podľa ILO v krajine v máji klesla na úroveň 4,5 % z aprílovej hodnoty 4,6 %. Pokles to nie je výrazný, ale dôležité je predovšetkým to, že nezamestnanosť v Británii sa aktuálne nachádza na najnižšej hodnote od polovice 70tych rokov. A to v podmienkach neistoty ohľadom pripravovaného brexitu, čo len poukazuje na silu britskej ekonomiky a jej trhu práce. Z britského pracovného trhu ale došla aj negatívna správa v podobe pomalšieho rastu miezd. Priemerná týždenná mzda v Británii v máji medziročne vzrástla o 1,8 %, pričom v apríli rástla rýchlejšie [o 2,1 %].

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

EK rozširuje vyšetrovanie nemeckých plánov na predčasné odstavenie elektrární na hnedé uhlie

Európska komisia (EK) rozšírila svoje hĺbkové vyšetrovania plánov Nemecka na kompenzáciu prevádzkovateľov elektrární spaľujúcich hnedé …

Consent choices