Trump
Americký prezident Donald Trump. PHOTO: © European Union- EP.

Trump podpíše zákon o nových protiruských sankciách

WASHINGTON / Americký prezident Donald Trump podpíše zákon, ktorý uvaľuje nové sankcie voči Rusku. Informoval o tom Biely dom. Zákon, ktorý zahŕňa aj nové sankcie voči Iránu a Severnej Kórei, už skôr odsúhlasil Kongres. Rusko na pripravované sankcie v piatok reagovalo rozhodnutím o vyhostení časti diplomatov USA.

Trumpove stanovisko k sankciám doteraz nebolo jasné, prezident po zvolení presadzoval voči Moskve ústretovosť. Parlamentom odhlasovaný zákon postihuje sankciami kľúčové odvetvia ruského hospodárstva a rozširuje už platné obmedzenia. Jeho dôležitou súčasťou je ustanovenie, ktoré bránia hlave štátu sankcie zmierniť či zrušiť bez súhlasu Kongresu.

Nové protiruské sankcie sa nepáči Európskej únii, ktorá kritizuje fakt, že americkí zákonodarcovia v tejto veci nespolupracovali s Európou. Brusel sa tiež obáva, že americké odvetné opatrenia ohrozia energetické záujmy EÚ, okrem iného budovanie plynovodu Nord Stream 2.

Zákon v utorok schválila americká Snemovňa reprezentantov a vo štvrtok ho odsúhlasil tiež Senát. Nové sankcie majú Rusko potrestať za jeho údajné zásahy do amerických prezidentských volieb a za vojenskú agresiu na Ukrajine a v Sýrii, píše agentúra AP.

Viac..  Londýn a EÚ znovu začali rokovania o severoírskom protokole

Ruské ministerstvo zahraničia v piatok vyzvalo Spojené štáty, aby do 1. septembra znížili počet svojho diplomatického a technického personálu v Rusku na 455. Koľkých osôb sa toto rozhodnutie bude týkať, zatiaľ nebolo oficiálne oznámené. Rusko tiež uviedlo, že od 1. augusta uzavrie rekreačné objekty využívané zamestnancami amerického veľvyslanectva v ruskej metropole.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca: Ostatné dekády ukazujú, že vo svete sa k moci môžu dostávať politici, ktorí dokážu iba zaujať pozornosť verejnosti

“Ostatné dekády ukazujú, že vo svete sa k moci môžu dostávať politici, ktorí dokážu iba …