ovocie, zelenina
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Školákov v EÚ čakajú od nového školského roka zdravšie desiate

Nový program EÚ na podporu konzumácie mlieka, ovocia a zeleniny v školách, ktorý začína platiť od 1. augusta, sa začne realizovať v celej Únii od prvého dňa školského roka 2017/2018.

Súčasťou tohto programu, ktorého cieľom je podporovať zdravé stravovacie návyky u detí, bude distribúcia ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov, ako aj osobitné vzdelávacie programy, ktoré majú zvýšiť povedomie žiakov o dôležitosti správnej výživy a vysvetliť im, ako sa vyrábajú potraviny.

Týmto jedným programom sa zlučujú a optimalizujú existujúce projekty, z ktorých malo v minulom roku prínos 20 miliónov detí. Hoci je účasť na programe nepovinná, všetkých 28 členských štátov oznámilo, že sa v školskom roku 2017/2018 zapoja do tejto iniciatívy.

Komisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan v tejto súvislosti uviedol: „Veľmi ma teší, že zajtra zavádzame nový program pre školy. Vďaka tomuto programu poskytujeme cennú podporu miliónom európskych žiakov a tisíckam poľnohospodárov vo všetkých členských štátoch. Táto podpora sa v posledných rokoch ukázala byť obzvlášť dôležitá pre poľnohospodárov a vďaka zvýšenému objemu financovania sa zvýši aj jej hodnota. Tento nový program je okrem toho v súlade s mojou prioritou, ktorou je zjednodušenie, a to vďaka tomu, že zlučuje bývalé programy na podporu konzumácie mlieka a zeleniny. V neposlednom rade som rád, že sa spolu s komisármi Andriukaitisom a Navracsicsom zúčastňujem na iniciatíve na podporu zdravého životného štýlu a som presvedčený, že tento program zohráva významnú úlohu.“

Deťom v školách sa bude prioritne podávať čerstvé ovocie, zelenina a konzumné mlieko. Distribuovať sa môžu takisto spracované výrobky, ako sú polievky, ovocné kompóty, džúsy, jogurty a syr, ak to schvália vnútroštátne zdravotnícke orgány. Nepovoľuje sa žiadny pridaný cukor, soľ a tuk okrem prípadu, že vnútroštátne zdravotnícke orgány ich povolia v obmedzenom množstve.

Viac..  Slovensko poslalo do Severného Macedónska humanitárnu pomoc

Členské štáty samy rozhodujú o konkrétnej podobe programu, teda napríklad o tom, aké tematické vzdelávacie opatrenia a iné poľnohospodárske výrobky chcú doň začleniť. Okrem toho majú možnosť doplniť pomoc EÚ na financovanie programu o vnútroštátnu pomoc.

Pri výbere výrobkov sa zohľadňujú zdravotné a environmentálne aspekty, sezónnosť, rôznorodosť a dostupnosť, pričom prednosť sa dáva výrobkom z EÚ. Členské štáty môžu podporovať nákup miestnych alebo regionálnych výrobkov, ekologické výrobky, krátke dodávateľské reťazce, environmentálne prínosy a systémy kvality pre poľnohospodárske výrobky.

Z 250 miliónov EUR, ktoré EÚ vyčlenila na financovanie tohto programu v školskom roku 2017/2018, bude približne 150 miliónov EUR vyčlenených na ovocie a zeleninu a 100 miliónov EUR na mlieko.

Nový školský program je súčasťou programu zjednodušovania v sektore komisára Hogana. Vďaka tomu sa pri vykonávaní nového programu dosahuje väčšia synergia a efektívnosť a tento nový program zároveň dopĺňa ďalšie opatrenia politík v oblasti zdravotníctva a vzdelávania.

Od 1. augusta 2017 sa dva súčasné programy – program na podporu konzumácie ovocia a zeleniny a program na podporu konzumácie mlieka – zlúčia do jednotného právneho rámca. Vďaka novým pravidlám by sa mala dosiahnuť väčšia efektívnosť a zacielenejšia podpora a mal by sa posilniť vzdelávací rozmer.

V súčasnosti sa na bývalom programe na podporu konzumácie ovocia a zeleniny zúčastňuje 24 členských štátov a na bývalom programe na podporu konzumácie mlieka 28 členských štátov. V minulom roku malo z programu na podporu konzumácie mlieka prínos približne 20 miliónov detí a z programu na podporu konzumácie ovocia a zeleniny okolo 11,7 milióna detí.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

alkohol

Súkromné pálenie alkoholu sa rušiť nebude. Rezort dostal povolenie od Európskej komisie

Na Facebooku minister financií SR Eduard Heger informoval, že sa súkromné pálenie alkoholu na Slovensku …